کدخبر: ۱۵۸۹۳۹ لینک کوتاه

دلیل انحراف بانک های از نرخ سود مصوب

قائم مقام بانک ملت گفت:‌ دلیل برخی بانک‌ها در انحراف از اجرای مصوبات نرخ سود، مشکلات نقدینگی است. علیرضا لگزایی در گفتگو با ایبِنا، درباره وضعیت اجرای نرخ سودهای مصوب شورای پول و اعتبار در بانک‌ها گفت: به صورت عام بانک‌ها از سیاست‌های ابلاغی بانک مرکزی تبعیت می‌کنند، ولی گزارش‌هایی هم هست که برخی بانک‌ها به دلیل معذوریت‌هایی که در نقدینگی دارند در اجرای نرخ سودهای مصوب انحرافاتی دارند.

قائم مقام بانک ملت در پاسخ به این مطلب که آیا با توجه به کاهش نرخ تورم، اگر تصمیم جدیدی برای کاهش دوباره نرخ سود بانکی گرفته شود، آمادگی در بانک‌ها برای اجرای چنین برنامه‌ای وجود دارد و یا خیر؟ اظهارداشت: سیاست‌گذاری در زمینه کاهش نرخ سود بر عهده بانک مرکزی است، ولی با مشورت بانک‌ها صورت می‌گیرد.

لگزایی ادامه داد: شرایط بازار پول و سرمایه و جریان نقدینگی و عوامل موثر تعیین کننده در نرخ سود باید به نحوی باشد که نرخ سودهای تعیین شده قابلیت اجرا داشته باشد.

وی افزود: بانک‌ها به لحاظ مقررات طبیعتا تابع سیاست‌های ابلاغی شورای پول و اعتبار خواهند بود، ولی ممکن است الزاما بازار و رفتار مشتری با برخی از سیاست‌ها همراهی نداشته باشد.