کدخبر: ۱۶۰۳۶۷ لینک کوتاه

فلزات جهانی زیر پای بورس را خالی کردند/ افت ۵۹۸ واحدی شاخص کل

در اولین روز معاملات بورس اوراق بهادار تهران در این هفته تعدادی از نمادهای گروه فلزات اساسی در کنار نماد فولاد مبارکه اصفهان و معدنی و صنعتی گل‌گهر بیشترین تاثیر را در افت شاخص داشتند، به طوری که دماسنج بازار سرمایه امروز ۵۸۹ واحد کاهش یافت و از کانال ۷۷ هزار واحدی هم پایین تر رفت.

به گزارش اقتصادنیوز ، امروز شنبه از ابتدای باز شدن معاملات بورس اوراق بهادار تهران شاخص کل بازده نقدی و قیمتی شروع به افت کرد به طوری که با یک شیوه تقریبا ثابتی ۵۸۹ واحد پایین رفت و در نهایت در تراز ۷۶ هزار و ۸۲۵ واحدی ایستاد. شاخص کل‌ هم‌وزن نیز ۱۵۰ واحد افت کرد و رقم ۱۵ هزار و ۴۹۱ واحدی را تجربه کرد.

همچنین شاخص آزاد شناور پس از ۸۱۸ واحد افت، به رقم ۸۴ هزار و ۱۷ واحد رسید و شاخص بازار اول پس از ۴۸۰ واحد کاهش به رقم ۵۴ هزار و ۲۹۱ واحدی رسید. علاوه بر این شاخص بازار دوم با ۹۰۱ واحد کاهش کانال ۱۶۴ هزار و ۸۴۳ واحدی را تجربه کرد.

در معاملات امروز نماد ملی صنایع مس ایران با ۸۴ واحد تاثیر منفی در شاخص بیشترین نقش را در نوسانات نزولی دماسنج بازار سرمایه داشت. پس از این نماد فولاد مبارکه اصفهان، پتروشیمی مبین، فولاد خوزستان و معدنی و صنعتی گل‌گهر بیشترین تاثیر را روی شاخص داشتند.

امروز در گروه فلزات اساسی اکثر قریب به اتفاق نمادها شاهد روند کاهش در قیمت پایانی بودند و بسیاری از آنها تا نزدیک به ۵ درصد کاهش در قیمت پایانی را تجربه کردند. در نماد ملی صنایع مس ایران که بیشترین نقش را در افت شاخص داشت، هفت میلیون و ۲۴۱ سهم توسط حقیقی‌ها و ۴ میلیون و ۹۷ هزار سهم توسط حقوقی‌ها خریداری شد. همچنین از میان کل خریدها ۵۴ درصد مربوط به سهامداران حقوقی و ۴۵ درصد مربوط به سهامداران حقیقی بود.

امروز در گروه خودرو و ساخت قطعات نیز اکثر نمادها شاهد کاهش در قیمت پایانی بودند و تک‌سهم‌هایی هم شرایط افزایشی را تجربه کردند. در این گروه ۱۶۲ میلیون و ۱۷۵ هزار سهم به ارزش ۲۴ میلیارد و ۹۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در ۱۳ هزار و ۳۰۵ نوبت معامله مورد داد و ستد قرار گرفت.

نماد معامله بانک تجارت که در چهارشنبه هفته گذشته بعد از حدود ۶ ماه بازگشایی شد و بیش از ۳۳ درصد کاهش در قیمت پایانی را تجربه کرد، امروز شاهد ۱.۸ درصد رشد در قیمت پایانی بود. در این نماد ۵۵ میلیون و ۷۶۱ سهم توسط حقیقی‌ها و ۱۲ میلیون و ۶۶ هزار سهم توسط حقوقی‌ها مورد داد و ستد قرار گرفت که بیش از ۶۷ درصد از آنها را سهامداران حقیقی و حدود ۳۲ درصد را سهامداران حقوقی خریداری کردند.

نماد معاملاتی بانک ملت نیز که زمان زیادی از بازگشایی آن بعد از چندین ماه نمی‌گذرد و در زمان بازگشایی بیش از ۳۵ درصد تعدیل منفی را تجربه کرد، امروز ۰.۱۷ درصد رشد در قیمت پایانی را تجربه کرد. ۶۸ درصد از خریدهای این سهم مربوط به سهامداران حقوقی و ۳۲ درصد از آن مربوط به سهامداران حقیقی است اما در گروه بانک‌ها نماد بانک صادرات همچنان بسته است و گمانه‌زنی‌های از بازگشایی آن در هفته جاری شنیده می‌شود.

ارزش معاملات امروز به رقم ۱۰۵ میلیارد و ۲۳ میلیون و ۱۰۰ هزار توما بالغ شد که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۵۱۵ میلیون و ۷۱۷ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۵ هزار و ۹۴۸ نوبت داد و ستد بود.

از جمله معاملات درون‌گروهی که امروز صورت گرفت می‌توان به داد و ستدهایی در نماد معاملاتی صنایع آذرآب، سرمایه‌گذاری سایپا، سایپا و گروه صنعتی پاکشو اشاره کرد. به عنوان نمونه در نماد معاملاتی صنایع آذرآب، ۳۲ میلیون و ۸۰۰ هزار سهم به ارزش بیش از ۱۱ میلیارد تومان امروز تنها در چهار معامله درون‌گروهی مورد داد و ستد قرار گرفت.

در ادامه روند منفی امروز بازار آیفکس نیز بیش از ۱۰ واحد افت کرد و به رقم ۸۳۹.۵ رسید. ارزش معاملات فرابورس ایران نیز به رقم ۱۵۳ میلیارد و ۱۷۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بالغ شد که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۲۴۲ میلیون و ۶۰۰ هزار سهم در ۵۸ هزار و ۶۵۴ نوبت معامله بود.