کدخبر: ۱۶۰۹۸۱ لینک کوتاه

سهامداران چشم انتظار بازگشایی نماد بانکی بعدی

بازار سرمایه و سهامدارانش منتظرند تا مدیران بانک صادرات که نماد معاملاتی بانک‌شان در روز ۲۹ تیرماه امسال بسته شده است، سرانجام کمر همت خود را برای بازگشت به بورس ببندند و به چشم انتظاری سهامداران این بانک و نیز "بدون صادرات ماندن بورس" پایان ‌دهند.

به گزارش تسنیم؛ امروز که معاملات بازار سرمایه تمام شود، 208 روز می‌شود که نماد معاملاتی بانک صادرات در بورس متوقف است. نماد معاملاتی که همزمان با سایر بانکهای بزرگ از جمله ملت و تجارت در 29 تیرماه امسال با قیمت پایانی 979 ریال برای هر سهم وبصادر بسته شده است و حالا خبری از بازگشت آن به تالار شیشه‌ای شنیده نمی‌شود.

بر اساس این گزارش؛ طلسم بازگشایی بانکی‌ها در بورس در حالی در چند هفته گذشته پس از کش و قوس‌های طولانی و پرابهام شکسته شد، که بانک ملت با افت ارزش بیش از 37 درصدی سهام و از بین رفتن حدود 3600 میلیارد تومان از سرمایه‌های خود در هفته اول بهمن و بانک تجارت با افت 33.27 واحدی ارزش سهام و از بین رفتن حدود 1.5 هزار میلیارد تومان از سرمایه‌های خود در هفته دوم بهمن ماه به بورس بازگشتند.

از این رو سهامداران بانک صادرات نیز منتظرند تا با بازگشت نماد معاملاتی‌شان دستکم حبس طولانی مدت نقدینگی خود را پایان یافته ببینند.

بر اساس این گزارش؛ در حالی این روزها بازگشایی نماد معاملاتی بانک صادرات در بورس به عنوان اگر و امایی بی‌جواب برای سهامداران تبدیل شده است که شنیده می شود بانک صادرات با زیان 47 تومانی هر سهم تا به امروز اطلاعات لازم برای بازگشت به بورس را ارایه نکرده است و این یعنی ادامه حبس نقدینگی سهامدارن و نیز ابهام در بازار سرمایه.

از سوی دیگر اما، نامه‌نگاریها برای پایان دادن به مشکلات و ابهامات گروه بانکی در بورس ادامه دارد و پس از اظهار نظر رئیس کل بانک مرکزی در این زمینه و نامه و واکنش 150 فعال بورسی به این اظهارات، تازگی‌ها نیز دبیر کل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران دست به قلم شده است و در نامه ای به رئیس کل بانک مرکزی گفته، شفاف‌سازی و بازگشایی نماد بانک‌های ملت و تجارت ده‌ها هزار میلیارد ریال زیان به سهامداران این دو بانک وارد کرد و هنوز متاسفانه پاسخ درخور و قابل ‌قبولی از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، به ‌عنوان نهاد ناظر، ارائه نشده است. این اتفاق باعث بی‌اعتمادی سهامداران و سرمایه‌گذاران به این صنعت شد و به‌خوبی واقف هستید که این بی‌اعتمادی به‌طور مستقیم به بانک‌ها و به‌طور غیرمستقیم به سایر صنایع و شرکت‌های دیگر بورسی که با بانک‌ها در ارتباط هستند، سرایت خواهد کرد و موجب افزایش ریسک بازار خواهد شد.

با وجود این طهماسب مظاهری به عنوان رییس اسبق بانک مرکزی نیز معتقد است: تمامی مشکلات فعلی بانکها و بازار سرمایه ناشی از سیاست‌های بودجه‌‎ای و عدم توازن بودجه دولت است و نقطه شروع درمان مشکلات بانک‌ها دولت است. از این رو در راستای اصلاح سیاستهای بودجه ای دولت باید بتوان شاهد بهبود سیستم بانکی و بازار سرمایه بود. بعلاوه این که در ساختار درونی بانکها نیز باید مجموعه‌ای از اقدام‌ها صورت گیرد، تا مشکلات برطرف شود.

با همه این تفاسیر اما چه نامه نگاریها ادامه داشته باشد یا نه، و چه ابهامات بانکی به پایان برسد یا نرسد، بازار سرمایه و سهامدارانش فعلا منتظرند تا مدیران بانک صادرات که نماد معاملاتی بانک‌شان در روز 29 تیرماه امسال با قیمت پایانی 979 ریال بسته شده است، پس از گذشت بیش از 200 روز، سرانجام کمر همت خود را برای بازگشت به بورس ببندند با انتشار گزارش حسابرسی شده 6 ماهه و عملکرد 9 ماهه در کدال به چشم انتظاری سهامداران این بانک و نیز "بدون صادرات ماندن بورس" پایان ‌دهند ...

* مهدی حاجی وند