کدخبر: ۱۶۴۲۲۷ لینک کوتاه

چشم بورس به انتخابات ۹۶

در حالی‌که زمان زیادی تا دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران باقی نمانده و همواره به صورت سنتی در آستانه انتخابات، بورس تهران با رونقی نسبی همراه می‌شد، تاکنون نشانی از این تحول وجود ندارد. علاوه بر این در ماه گذشته با نزدیک شدن به سال نو نیز بورس تهران نتوانست آنگونه که انتظار می‌رفت با رشد همراه باشد.

به گزارش ایسنا، حدود یک ماه و اندی به انتخابات ریاست جمهوری ایران (29 اردیبهشت) باقی مانده است. بسیاری از فعالان بازار سرمایه معتقد بودند با نزدیک شدن به زمان انتخابات ریاست جمهوری، بورس تهران به صورت سنتی با رونق نسبی همراه خواهد بود و از طرف دیگر تقریبا هر سال و به صورت سنتی با نزدیک شدن به سال جدید، بورس تهران با رشدی متفاوت از دیگر ماه های سال روبه‌رو می‌شد، اما این گونه که از روند بازار مشهود است این بار بازار سرمایه ایران می‌خواهد شرایط تا حدی متفاوت را رقم بزند.

بسیاری از فعالان بورس تهران تصور می‌کردند که نزدیک بودن آغاز سال نو شمسی و دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران می‌تواند رونقی مضاعف را برای بورس تهران به ارمغان بیاورد، اما تاکنون نشانی از این روند مشاهده نمی‌شود و بورس تهران همچنان در رکود نسبی به سر می‌برد.

در هفته‌های ابتدایی سال ۱۳۹۶ بورس تهران شاهد معاملاتی کم حجم و با ارزش نسبتا کم بود.  البته یکی از دلایل حجم کم دادوستد ها، می‌تواند تعطیلات نوروزی و در نتیجه حضور کمرنگ تر سرمایه گذاران باشد. در این هفته شاخص کل بازده نقدی و قیمتی از تراز ۷۷ هزار و ۲۳۰ واحدی به  رقم ۷۷ هزار و ۵۸۴ واحدی رسید.

همچنین شاخص آزاد شناور که در روزهای پایانی سال ۱۳۹۵ در کانال ۸۴ هزار و ۷۲۵ واحدی قرار داشت در هفته اول فروردین ماه سال ۱۳۹۶، ۵۱۱ واحد رشد کرد و به عدد ۸۵ هزار و ۲۳۶ واحدی رسید.

علاوه بر این شاخص بازار اول با رشد ۶۸ واحدی مواجه شد و در تراز ۵۴ هزار و ۵۲۸ واحد قرار گرفت و شاخص بازار دوم رشد ۱۷۷۰ و تجربه کرد و در کانال ۱۶۸ هزار و ۱۴۱ واحدی قرار گرفت.