کدخبر: ۱۶۹۴۴۵ لینک کوتاه

موافقت عراق برای تمدید توافق کاهش تولید نفت برای ۹ ماه دیگر

جبار اللعیبی وزیر نفت عراق روز دوشنبه اعلام کرد که عراق برای ۹ ماه دیگر تا مارس ۲۰۱۸ به تعهدات خود در خصوص کاهش تولید نفت بر اساس توافق کشورهای عضو اوپک ادامه خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جبار اللعیبی وزیر نفت عراق که در نشست خبری مشترک با همتای سعودی خود در بغداد صحبت می کرد، افزود: ما به همراه عربستان برای ادامه کاهش تولید نفت بر اساس توافق سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) موافت کردیم.

از سوی دیگر خالد الفالح وزیر نفت عربستان گفت: پس از گفت و گو با حیدر العبادی نخست وزیر عراق،وی با ادامه کاهش تولید نفت که قرار است در نشست آتی وین مطرح شود موافقت و موافقت خود را به وزیر نفت ابلاغ کرد.

فالح افزود: موضوع روز، نفت است و آنچه که در نشست آتی وین که با حضور کشورهای عضو اوپک و کشورهای تولید کننده نفت خارج از اوپک مطرح خواهد شد، مساله تولید است.

وزیر نفت عربستان با اشاره به این که در نشست آتی وین ممکن است پیشنهادهای جدیدی مطرح شود گفت: تقریبا توافق در چارچوب توافق وین خواهد بود و همه کشورهای عضو اوپک با تمدید 9 ماهه این توافق موافق هستند.

به گزارش ایرنا، سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در نشست رسمی 30 نوامبر 2016 (دهم آذرماه )1395 در وین، برای نخستین بار از سال 2008 میلادی با کاهش تولید موافقت کرد تا با کاهش مازاد عرضه نفت در بازارها، به بالا رفتن سطح قیمت ها کمک کند. 

براساس این توافق، مقرر شد اوپک یک میلیون و ٢00 هزار بشکه در روز از سطح تولید خود بکاهد. 

ایران، الجزایر، آنگولا، اکوادور، گابن، عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان، امارات و ونزوئلا اعضای اوپک به شمار می روند. 

ایران، نیجریه و لیبی تا رسیدن به سطح تولید پیش از بحران خود از برنامه کاهش تولید اوپک مستثنی شدند. 

اوپک همچنین موفق شد بیستم آذرماه 1395، تولیدکنندگان نفت غیراوپک شامل روسیه، قزاقستان، گینه، جمهوری آذربایجان، سودان، مالزی، عمان، بولیوی، مکزیک، بحرین و برونئی را با خود همراه سازد. 

این تولیدکنندگان نیز در مجموع با کاهش 600 هزار بشکه در روز از تولید نفت خود موافقت کردند. 

قرار است کشورهای عضو اوپک و غیراوپک در 25 مه (چهارم خرداد) در مورد تمدید توافق کاهش تولید تصمیم گیری کنند.