کدخبر: ۱۷۴۴۸۴ لینک کوتاه

اولین بازتاب اقتصادی محاصره اقتصادی قطر / لغو سفارش هواپیماهای جدید

تهران - ایرنا - خبرگزاری رویترز اعلام کرد دو منبع گفتند که هواپیمایی قطر سفارش خرید ۴ هواپیمای ایرباس نوع A۳۵۰-۹۰۰ را به دلیل تاخیر در تحویل را در زمانی که ایرباس سعی بر حل مشکلات خود با خریداران داشت، لغو کرد.

به گزارش رویترز، شرکت ایرباس امروز جمعه اعلام کرد هواپیمایی قطر سفارش خرید 4 هواپیما را به دلیل تاخیر در تحویل لغو کرد این در حالی است که سخنگوی ایرباس گفت: لغو خرید 4 هواپیمای ای 350 توسط هواپیمایی قطر را تایید می کنیم. 

هواپیمایی قطر اولین خریدار هواپیمای دارای پهنای عریض ساخت اروپا بود وسفارش های آن بالغ بر 80 هواپیما بود.لغو خرید 4 هواپیمای ایرباس به دلیل تاخیر در تحویل ومشکلات مربوط به کیفیت تجهیزات هواپیمای ای 350 همزمان با بحران قطر وعربستان وتحریم هوایی وبسته شدن خطوط هوایی به روی هواپیماهای قطری برای دومین ماه متوالی است. 

اکبر الباکر رئیس اجرایی هواپیمایی قطر پیش از این گفت که هرگونه تاخیر دراز مدت در تحویل هواپیماهای ایرباس به عهده شرکت سازنده هواپیماهای اروپایی است وی در نشست مطبوعاتی در دوبلین گفته بود : از ایرباس می خواهیم که سریعتر هواپیماهارا تحویل دهد. 

سخنگوی ایرباس در پاسخ به به سخنان الباکر هنگامی که از لغو سوال شد سخنی نگفت این در حالی است که قطر نسبت به کیفیت هواپیماهای A350 به قیمت 311 میلیون دلار قبل از تحویل سخت گیر است.

برخی مفسران،بحران سیاسی قطر را علاوه بر تاخیر در تحویل هواپیماها موجب لغو سفارش خرید آن می دانند اما الباکر ماه گذشته در نمایشگاه هوایی پاریس گفت که بحران مانع رشد هواپیمایی قطر نخواهد شد وشرکت هواپیمایی قطر با طولانی شدن تاخیر در تحویل هواپیماها، لغو سفارش ها را پیش بینی می کند.