کدخبر: ۱۷۴۵۰۰ لینک کوتاه

۲ راه غیر اقتصادی کردن قاچاق کالا در کشور

رئیس اتاق بازرگانی با بیان اینکه برای جلوگیری از واردات کالای قاچاق واردات آن را باید غیراقتصادی کرد، گفت: افزایش ریسک و هزینه راه‌های جلوگیری از واردات کالای قاچاق است.

غلامحسین شافعی در گفت‌وگو با فارس در پاسخ به این سوال که آیا بازخورد مثبت کاهش قاچاق کالا با توجه به آمار رسمی منتشر شده مبنی بر کاهش 50 درصدی حجم واردات قاچاق کالا طی 4 سال گذشته قابل لمس است، گفت: بله این کاهش در بخش خصوصی حس می‌شود و اقدامات خوبی هم در راستای مبارزه با واردات قاچاق انجام شده است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به کاهش حجم واردات قاچاق از 25 میلیارد به حدود 12.6 میلیارد دلار گفت: اما همین رقم هم در مقابل واردات رسمی بسیار عدد بزرگی است و لطمه بسیار فراوانی به تولید‌کنندگان داخلی می‌زند. 

وی با بیان اینکه نوع مبارزه با قاچاق به شیوه فعلی شاید نتواند مشکل قاچاق را حل کند، بیان داشت:  هیچ وقت کنترل‌های پلیسی نتوانسته مشکل را به طور کامل حل کند. 

شافعی با تأکید بر اینکه برای مبارزه مؤثر در مقابل پدیده قاچاق باید روش‌های خود کنترلی ایجاد کرد، گفت: زمانی مبارزه با قاچاق می‌تواند تأثیرگذار باشد که این پدیده غیراقتصادی شود. 

رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: راه اصلی مبارزه با واردات قاچاق افزایش ریسک و افزایش هزینه واردات کالای قاچاق است.