کدخبر: ۱۷۵۸۶۳ لینک کوتاه

آیا ترامپ برنامه های سرمایه گذاری خارجی در صنعت نفت ایران را به هم می زند؟

علیرغم لفاظی‌های کاخ سفید مبنی بر اینکه ممکن است توافق هسته‌ای به‌واسطه طبع دمدمی رئیس‌جمهور آمریکا زیر پا گذاشته شود، مقامات ایرانی همچنان شرکت‌های چندملیتی سوخت‌های فسیلی را ترغیب به پیگیری موافقت‌نامه‌های تولیدی در این کشور می‌کنند.

به گزارش روادید24به نقل از اویل پرایس، امیرحسین زمانی نیا معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزارت نفت ایران طی هفته جاری در کنگره جهانی نفت در استانبول گفت: دستان ما پر است. عقیده داریم که شرایط به‌اندازه کافی برای شرکت‌های بین‌المللی نفتی بزرگ برای حضور در ایران عادی است.

شرکت توتال فرانسه اخیراً قرارداد یک میلیارد دلاری را در حوزه یک پروژه گازی نهایی کرد اما چنین سرمایه‌گذاری از سوی یک شرکت نفتی اروپایی بزرگ در ایران یک استثنا است نه یک ‌رویه. اگر آمریکا از توافق هسته‌ای عقب‌نشینی کند، این شرکت‌ها ممکن است هدف تحریم‌هایی قرار بگیرند که از سوی کاخ سفید بر پروژه‌هایی که در آب‌وخاک آمریکا انجام می‌شود، اعمال ‌شده‌اند.

این احتمال اشتیاق توسعه منابع نفتی در ایران –سومین تولیدکننده اوپک- را کاش می‌دهد، حتی اگر موانع قانونی انجام تجارت با تهران در حال حاضر وجود نداشته باشند.

بااین‌حال ایران تأکید دارد که قراردادهای جدید به ارزش 92 میلیارد دلار تولیدات نفتی را یک‌سوم افزایش می‌دهد و ظرف چهار سال صادرات گاز 15 برابر خواهد شد. این ضرب‌الاجلی است که تا سال 2021 تعیین شده است.

زمانی نیا گفت: «با توجه به اختلافات ژئوپولتیک فعلی میان ایران و آمریکا تصمیم شرکت بی پی برای احتیاط بیشتر در مورد ایران متأثر از دستور کار آمریکا علیه تجارت سازنده در این کشور خاورمیانه‌ای است.» این طرز برخورد بیانگر تغییر در تمایلات سیاسی ایران در قبال آمریکا از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهور این کشور است.

باوجودآنکه باراک اوباما و جان کری، رئیس‌جمهور و وزیر خارجه آمریکا به دنبال خارج کردن ایران در دوره تاریک اقتصادی‌اش بودند، ترامپ بارها اعلام کرده که توافق هسته‌ای با ایران اشتباه بوده و پایبندی ایران به آن در فواصل منظم بررسی می‌شود.

جان کری در طول سال 2016 از جایگاه بین‌المللی خود استفاده کرد تا این موضوع را روشن کند که شرکت‌های غیر آمریکایی می‌توانند بدون ترس از اقدام تلافی‌جویانه مقامات آمریکایی، در پروژه‌های جدید ایران آزادانه سرمایه‌گذاری کنند. اما این مربوط به زمانی می‌شود که گفته می‌شد قرار است هیلاری کلینتون، نامزد دموکراتیک در انتخابات ریاست جمهوری 2016 پیروز شود و دکترین اوباما را ادامه دهد.

در ماه آوریل وزارت خارجه دولت ترامپ پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تأیید کرد. اما پس از خبری منتشر شد مبنی بر اینکه این توافق مورد بازبینی رسمی قرار می‌گیرد تا مشخص شود که آیا لغو تحریم‌ها در راستای منافع امنیت ملی آمریکا بوده یا خیر.