کدخبر: ۱۸۲۱۷۲ لینک کوتاه

واگذاری مدارس دولتی به تعاونی‌های معلمان

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: قرار است مدارس دولتی به گروههایی از معلمان در قالب تعاونی ها واگذار شود.

به گزارش خبرنگار مهر، علی ربیعی در حاشیه همایش تقدیر از تعاونی های برتر در جمع خبرنگاران گفت: تعاونی را به اشتغال گره زده ایم و بخش قابل توجهی از برنامه های دولت تا جایی که امکان دارد در قالب تعاونی اجرا می‌شود. این تعاونی های مزایای خوبی برای مناطق کمتر توسعه یافته در نظر گرفته می‌شود. به عنوان مثال وام هایی تعاونی های روستایی در مناطق زیر ۲ هزار نفرجمعیت دو برابر سایر تعاونی های است.

وی طرح «هزار تعاونی هزار روستا» را یادآور شد و افزود: در حال توسعه تعاونی های شهر و روستا هستیم همچنین میانگین تعداد اعضای هر تعاونی را به صد نفر رساندیم ضمن اینکه تلاش داریم تعاونی ها به صورت زنجیره ای به یکدیگر متصل شوند.

ربیعی افزود: برنده شدن دو شرکت تعاونی در قالب یک شرکت در مناقصه امروز شرکت پست به ارزش ۶ هزار میلیارد تومان را یادآور شدو افزود: تعاونی های مصرف در فضای نابرابر با فروشگاههای بزرگ بخش خصوصی رقابت می کنند که از آنجایی که این تعاونی ها شفافیت کامل دارند مالیات به طور کامل از آنها اخذ می‌شود. گرفتن مالیات از تعاونی های مصرف آنها را دچار مشکل کرده است.

وی افزود: طی جلساتی با سازمان امور مالیاتی به وی گوشزد کردیم که مزیت تعاونی مصرف، ارزان بودن آنها است ولی اخذ مالیات، آنها را ناتوان کرده است که رئیس سازمان امور مالیاتی و وزیر امور اقتصادی و دارایی قول همکاری در این خصوص را دادند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره کمک به سرمایه در گردش شرکت های تعاونی بیان داشت: قرار است ۲۰ هزار میلیارد تومان به بخش اشتغال  اختصاص داده شود که تلاش داریم شرکت های تعاونی را در اولویت دریافت سرمایه در گردش قرار دهیم البته بانک توسعه تعاون کوچک مانده و نمی تواند به تعاونی ها کمک کند. به همین منظور هر سال بخشی از بودجه را برای توانمند کردن بانک توسعه تعاون اختصاص داده ایم ضمن اینکه قرار است بخشی از ۱.۵ میلیارد دلاری که از محل صندوق توسعه ملی به بخش اشتغال اختصاص یابد از طریق سه بانک به بخش اشتغال اختصاص یابد را از بانک توسعه تعاونی به عنوان یکی از سه بانک عامل به بنگاهها منتقل کنیم. در حال حاضر در حال نگارش آئین نامه آن هستیم و ایرادی که شورای نگهبان به لایحه برداشت ۱.۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی گرفته بود در حال رفع شدن در مجلس است. وزارت نیز در حال نگارش آئین نامه اجرایی این قانون است تا آن را از نیمه دوم سال ۹۶ اجرا کند.

وی خاطرنشان کرد: قرار است تعدادی از مدارس دولتی در قالب تعاونی به گروه هایی از معلمان واگذار شود.