کدخبر: ۱۸۲۹۴۶ لینک کوتاه

بازار نفت در وضعیت انطباق

دبیرکل اوپک گفت، توافق کاهش تولید به رهبری اوپک در حال کمک به برقراری توازن مجدد در بازار جهانی نفت است.

به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، دبیرکل اوپک گفت، توافق کاهش تولید به رهبری اوپک در حال کمک به برقراری توازن مجدد در بازار جهانی نفت است و افزایش تقاضا در ماه های باقی مانده از سال جاری میلادیمنجر به کاهش بیشتر ذخایر نفتی خواهد شد.

سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) و سایر تولید کنندگان از جمله روسیه در حال کاستن از تولید روزانه نفت خود به میزان 1.8 میلیون بشکه تا مارس سال آینده هستند تا از این طریق به کاهش میزان ذخایر و افزایش قیمت نفت کمک کنند.

محمد بارکیندو گفت: «روشن است که فرآیند برقراری توازن مجدد با حمایت تبعیت بالای اوپک و غیراوپکی ها از توافق، در جریان است.» وی که برای شرکت در یک سمینار انرژی به آکسفورد سفر کرده افزود، میزان ذخایر نفتی جهان در خشکی در حال کاهش است و نفت ذخیره شده در دریا نیز از ماه ژوئن روی به کاهش گذاشته است.

وی افزود، علاوه بر کاهش عرضه، افزایش نزدیک به 2 میلیون بشکه ای تقاضای روزانه برای نفت در نیمه دوم سال نسبت به نیمه اول به کاهش نت ذخیره شده کمک خواهد کرد.

«این افزایش تقاضا به کاهش بیشتر ذخایر نفت تجاری کمک خواهد کرد.»

وزرای کشورهای تولید کننده نفت در آستانه نشست ماه نوامبر اوپک در حال بحث در مورد تمدید توافق کاهش تولید برای حداقل 3 ماه دیگر هستند. توافق کاهش تولید در ماه ژانویه ابتدا موجب افزایش قیمت نفت به بالای 58 دلار در هر بشکه شد، اما با طولانی شدن روند برقراری توازن در بازار، قیمت نفت به حدود 54 دلار کاهش یافته است.