کدخبر: ۱۹۲۲۹۹ لینک کوتاه

شرکت های ایرانی از طریق ارمنستان از منافع اتحادیه اوراسیا بهره مند شوند

ایرنا- نخست وزیر ارمنستان با بیان این که روند صادرات و واردات بین ایران و ارمنستان رو به افزایش است، گفت: آمادگی داریم که شرکت های ایرانی بتوانند از طریق ارمنستان از منافع اتحادیه اوراسیا بهره مند شوند.

از اداره کل دیپلماسی رسانه ای وزارت امور خارجه، «کارن کاراپتیان» امروز –سه شنبه – در دیدار محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین با اعلام آمادگی از اجرای طرح های ترانزیتی بین ایران و ارمنستان گفت: برای مناسبات با ایران اهمیت ویژه ای قائل هستیم و علاقه مندیم همکاری ها در خصوص انرژی و سایر موضوعات اقتصادی و همکاری در مناطق آزاد ارمنستان و ایران را افزایش دهیم.

** پی گیری موضوع رفع آلودگی رودخانه ارس 

نخست وزیر ارمنستان در خصوص رفع آلودگی ارس گفت: گروه کاری رفع آلودگی رودخانه ارس در این خصوص اقداماتی انجام داده که گزارش آن را در نشست کمیسیون مشترک اعلام خواهیم کرد.

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هم در این دیدار با تشکر از ارسال پیام های تسلیت در حادثه زلزله کرمانشاه توسط مقامات ارمنی اظهار داشت: مناسبات اقتصادی دو کشور باید بیش از پیش افزایش یابد. مناطق آزاد می توانند این فرصت را برای افزایش همکاری ها مهیا نمایند. وی همچنین بر لزوم رفع آلودگی رودخانه ارس تاکید کرد. 

ظریف با اشاره به حضور هیات اقتصادی همراه در سفر به ارمنستان اظهار داشت: شرکت های حاضر در همایش تجاری از بهترین ها هستند و آمادگی دارند تا همکاری های دو جانبه اقتصادی و تجاری را بیش از پیش گسترش دهند. 

به گزارش ایرنا، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه برای انجام دیدار کاری صبح امروز وارد ایروان شد و از طرف «شاوارش کوچاریان» معاون وزیر خارجه ارمنستان و «سید کاظم سجادی» سفیر ایران در ایروان مورد استقبال رسمی قرار گرفت.

وزیر امور خارجه ایران در این سفر یک روزه به ایروان پایتخت ارمنستان علاوه بر دیدار با «ادوارد نعلبندیان» همتای ارمنی خود در نشست مشترک اقتصادی میان ایران و ارمنستان هم شرکت کرد.

در این نشست راه‌های گسترش همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو کشور و زمینه‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران و ارمنستان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

شماری از بازرگانان ایرانی در سفر به ارمنستان ظریف را همراهی می کنند.

وی قرار است با «سرژ سرکیسیان» رئیس جمهوری ارمنستان نیز دیدار و در خصوص گسترش روابط دو جانبه رایزنی کند.