کدخبر: ۲۰۷۶۰۹ لینک کوتاه

۳۱۹ خودرو وارداتی در گمرگ به دلیل غیر روشنی توقیف شد

اقتصاد نیوز- ناظر گمرکات استان هرمزگان گفت: ۳۱۹ خودرو در شرف ترخیص توقیف شدند و دلایل و مستنداتی مبنی بر توقیف این خودروها به گمرک نرسیده است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا، فرمانده انتظامی هرمزگان از انهدام باند قاچاق سازمان یافته خودرو و کشف 424 دستگاه خودرو خارجی خبر داد.

«عزیز الله ملکی» توضیح داد: 105 دستگاه خودرو که با اسناد جعلی و حتی بدون صدور پته های گمرکی (سندی برای ترخیص کالا) از گمرک ترخیص شده و در انبار شرکت موجود بود، توقیف شد.

وی ادامه داد: با دستگیری عاملان اصلی و ضبط اسناد و مدارک موجود در شرکت و انجام تحقیقات تکمیلی، 319 دستگاه دیگر از این خودروها که با شیوه جعل وارد اما هنوز ترخیص قطعی نشده بود، با هماهنگی مقام قضایی توقیف شد.

یادآور شد: ارزش این محموله یک هزار و 250 میلیارد ریال برآورد شده و در این ارتباط هفت نفر دستگیر شده اند.

عصر چهارشنبه گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: بنا بر اعلام گمرک شهید باهنر بندرعباس تشریفات گمرکی این خودروها قانونی بوده و به صورت قانونی به گمرک اظهار شده است.

ناظر گمرکات استان هرمزگان در این زمینه گفت: بنا بر اعلام گمرک شهید باهنر بندرعباس تشریفات اولیه واردات قطعی 319 دستگاه خودرو سواری در 12 فقره اظهارنامه در حال انجام بوده و تشریفات نهایی کالای اظهارنامه های مربوط تمام نشده بود.

«علیرضا دشتانی» به نقل از مدیرکل گمرک شهید باهنر توضیح داد: کالای موضوع اظهارنامه های مورد نظر در حال انجام تشریفات گمرکی و در مرحله پرداخت حقوق ورودی متعلق بوده و مجوزهای مربوط به ترخیص این خودروها نیز از سوی سازمان های ذیربط گرفته شده است.

وی افزود: به استناد مواد 7، 38 و 105 قانون امورگمرکی امکان خروج کالا از آن گمرک امکانپذیر نیست؛ به دلیل اینکه تشریفات گمرکی این خودروها در مرحله پرداخت حقوق ورودی متعلق بوده است .

به گفته وی، «مجوز ورود این خودروها در سامانه جامع امور گمرکی بارگذاری شده و تخلف از مقررات از سوی هیچ مرجعی رسما به گمرک گزارش نشده است.