کدخبر: ۲۰۸۵۷۰ لینک کوتاه

صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد

ثبات رشد اقتصادی جهانی در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹

صندوق بین‌المللی پول در تازه‌ترین پیش بینی خود از چشم انداز اقتصادی جهان، رشد اقتصادی در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ میلادی را بی تغییر توصیف و میزان رشد اقتصادی را برای این دو سال ۹/۳ درصد اعلام کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، خبرگزاری رویترز از واشنگتن گزارش داد: صندوق بین المللی پول روز سه شنبه پیش بینی کرد که رشد جهانی اقتصاد در سال جاری و سال آینده میلادی، از سرعتی باثبات برخوردار باشد. این پیش بینی درحالی منتشر شد که هزاران تن از مقام های دارایی جهان در واشنگتن گردهم آمده اند تا در نشست های بهاره صندوق بین المللی پول و بانک جهانی که طی روزهای آینده برگزار می شود، شرکت کنند. 

صندوق بین المللی پول، رشد اقتصاد آمریکا را برای دو سال یاد شده به میزان دو دهم درصد پیش بینی و اعلام کرد که کاهش نرخ مالیات بر درآمد شرکت های آمریکایی و شدت گرفتن سرمایه گذاری در این کشور به واسطه شکست مالیاتی موقت، رشد اقتصاد آمریکا را در سال 2020 بهبود می بخشد، اما این تاثیرات به سرعت روندی معکوس می یابد و باعث کسادی می شود. 

صندوق بین المللی پول در گزارش خود پیش بینی کرد که رشد جهانی اقتصاد بعد از سال های 2018 و 2019، کاهش می یابد و جمعیت سالمند و تولید پایین اقتصادهای پیشرفته جهان، این کشورها را عقب نگه می دارد.

صندوق بین المللی پول درعین حال اعلام کرد که افزایش تقاضای صادرات به بهبود پیش بینی رشدی اندک برای منطقه یورو و انگلیس در سال 2018 کمک می کند و حال آنکه پیش بینی این صندوق برای رشد اقتصاد کشورهای ژاپن، چین، هند،روسیه و مکزیک تغییری نشان نمی دهد. 

پیش بینی صندوق بین المللی پول برای رشد اقتصاد کانادا، خاورمیانه و کشورهای واقع در شمال آفریقا و همچنین شماری از کشورهای درحال توسعه و با درآمد پایین، از کاهشی ضعیف حکایت دارد. 

این صندوق یادآور شد که رشد درآمدهای سرانه در اقتصادهای درحال پیشرفت ظرف پنج سال آینده با چشم انداز دشواری رو به روست و این وضعیت به ویژه در کشورهای صادره کننده محصولات در خاورمیانه، کشورهای زیر صحرای آفریقا، آمریکای لاتین و منطقه کارائیب مشهود است.