کدخبر: ۲۱۱۸۴۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
علت اصلی غرق شدن سانجی مشخص شد/ باوجود اخطارها کشتی چینی بی تفاوت عمل کرد

علت اصلی غرق شدن سانجی مشخص شد/ باوجود اخطارها کشتی چینی بی تفاوت عمل کرد

مدیرکل دریایی سازمان بنادر و دریانوردی عامل اصلی وقوع سانحه و برخورد کشتی سانچی و کریستال را بی توجهی افسر و دیده بان کشتی کریستال نسبت به هشدار سانچی و تغییر مسیر کریستال عنوان کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، نادر پسندیده، مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی در نشستی خبری در جمع خبرنگاران جزئیات گزارش نهایی سانحه سانچی را تشریح کرد.

وی با بیان اینکه در این گزارش چینی ها علت اصلی سانحه را عدم خروج کشتی سانچی از مسیر کشتی کریستال عنوان کرده اند، گفت: چینی ها همچنین معتقدند دیده بان سانچی خطر را به افسر سوم اعلام کرده بود ولی وی کاری انجام نداده بود. از نظر چینی ها افسر ناوبر سانچی در اتاق فرماندهی درباره موضوعات متفرقه صحبت کرده است.

مدیر کل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی تاکید کرد: طبق بررسی های تیم بررسی کننده ایرانی، پانامایی و بنگلادشی؛  تغییر مسیر کشتی کریستال به سمت راست که ۱۵ دقیقه قبل از سانحه آغاز شده بود سبب وقوع این تصادم شد. همچنین از نظر ما افسران و دیده بان های کشتی کریستال تا زمان تصادم از سانحه مطلع نشده بودند. همچنین افسر و دیده بان کریستال، نور هشدار دیده بان سانچی که به صورت ۵ فلاش کوتاه بر اساس قوانین جهانی دریانوردی ارسال شده بود و معنی هشدار می دهد را متوجه نشده بودند.