کدخبر: ۲۱۳۵۶۶ لینک کوتاه

تاثیر اجرای طرح ریجستری بر روی قاچاق گوشی

نماینده سامانه جامع تجارت وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت که طرح ریجستری موفق به کاهش قاچاق گوشی های هوشمند تلفن همراه تا حدود ۹۰ درصد شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، حسین یوسفیان روز یکشنبه در نخستین کارگاه آموزشی ملی مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم در ساری افزود: تا پیش از اجرای طرح ریجستری روزانه تا 150 هزار دستگاه گوشی هوشمند تلفن همراه در کشور قاچاق می شد در حالی که اکنون به زیر 20 هزار دستگاه رسیده است .

وی گفت که از آغاز اجرای این طرح تاکنون صدها هزار دستگاه گوشی هوشمند که صاحبان آنها در طرح ریجستری شرکت نکرده اند، قطع شده است.

طرح ریجستری که برای نخستین بار اواسط سال ۸۵ در کشور اجرایی و اوایل سال ۸۶ به سبب کمبودهای فراوان متوقف شده بود، با جدیت دولت تدبیر و امید در برخورد با قاچاق کالا از سال 94 با فراهم آوری زیرساخت ها و هماهنگی میان سازمانی دوباره در دستور کار قرار گرفت و از پاییز 96 به اجرا درآمد.

هدف اصلی طرح ریجستری، مبارزه با قاچاق و واردات غیر قانونی گوشی های همراه هوشمند است و بر همین اساس در حال حاضر تنها گوشی هایی قادر به بهره گیری از سیم کارت های ایرانی هستند که دارای کد شناسایی موسوم به ' آی ام یی آی IMEI ' باشند.

این طرح که ابتدا با ثبت گوشی های آیفون کلید خورده بود، در اردیبهشت امسال به سایر گوشی های هوشمند موجود در بازار ایران رسید.

** قاچاقچیان دخانیاتی در تیررس

نماینده سامانه جامع تجارت وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین از گسترش فعالیت سامانه جامع انبارداری و شناسه کالا خبر داد و گفت: با عملیاتی شدن این سامانه قاچاق دخانیات در کشور که بر اساس آمارها سالانه بیش از 500 میلیون دلار بود، به کمترین میزان رسیده است.

وی افزود: در حال حاضر بارکد یا شناسه کالا برای تولید و واردات انواع دخانیات در کشور به صورت کامل انجام می شود و برای سایر کالاها هم در دست اقدام است.

این مسئول گفت: با ایجاد و تکمیل سامانه جامع انبارداری، هیچ باری بدون بارنامه اجازه جا به جایی نخواهد یافت و هر کالای فاقد شناسه انبارداری در زمان عرضه در بازار مصرف قابل شناسایی خواهد بود.

یوسفیان خواستار ثبت همه انبارهای کالای کشور در سامانه جامع شد و تاکید کرد: باید همه انبارها اعم از تولیدی، وارداتی و صادراتی در این سامانه ثبت شود تا در آینده مشکلی برای فعالان این حوزه ایجاد نشود.

وی کنترل ورود و خروج کالاهای وارداتی و صادراتی و مراقبت از موجودی کالاهای داخل انبار را از مزیت های این سامانه برشمرد و گفت: این سامانه برای جلوگیری از جا به جایی انبوهی از کالاهای قاچاق تعریف شده است.

یوسفیان از پیوند 500 هزار انبار کالای کشور به سامانه جامع انبارداری خبر داد و افزود: با تکمیل شدن اطلاعات و پایان مهلت نام نویسی در این سامانه، هر گونه جا به جایی کالا با بار نامه هایی که قابلیت رصد و ردیابی دارند، صورت می گیرد.

وی یکی از مزیت های سامانه جامع انبارداری و شناسه کالا را جلوگیری از احتکار برشمرد و گفت: همان طوری که طرح ریجستری سبب کاهش چشم گیر قاچاق گوشی تلفن همراه در کشور شد، این طرح ها نیز زیر ساخت های مبارزه با پولشویی است.

نخستین کارگاه آموزشی ملی مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم با حضور مدیران استانی این بخش در پلاژ ساحلی وزارت صنعت در فرح آباد ساری برگزار شد.

ویرایش و بروز رسانی دستوالعمل مبارزه با پولشویی در حوزه اصناف، بررسی و تبادل نظر در خصوص شاخص های ارزیابی عملکرد ضد پولشویی، ریسک های پولشویی در صنوف مشمول و تشریح شگردهای جدید پولشویی از عنوان های این دوره آموزشی یک روزه اعلام شده است .