کدخبر: ۲۱۵۵۵۴ لینک کوتاه

معاون وزیر مسکن خبر داد

وام ۵۰ میلیون تومانی برای ساخت مسکن فرسوده

اقتصادنیوز؛ معاون وزیر راه و شهرسازی از تصویب پرداخت تسهیلات ساخت مسکن تا سقف ۵۰ میلیون تومان برای سازنده‌ها با نرخ سود ۹ تا ۱۱ درصد خبرداد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ هوشنگ عشایری، معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: بانک مرکزی به زودی بانک‌های عامل برای پرداخت این تسهیلات را معرفی و آن را ابلاغ خواهد کرد.

هوشنگ عشایری با اشاره به مصوبه 23 ماده‌ای دولت در مورد بازآفرینی شهری در جمع خبرنگاران گفت: مصوبه 23 ماده‌ای دولت در باره بازآفرینی شهری به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی و شخص آخوندی از ماه‌های گذشته و براساس دستور رئیس جمهور تدوین و سرانجام در هیأت دولت عین همین پیشنهاد به تصویب دولت رسید.

وی با بیان اینکه تمام جلسات برای تصویب این پیشنهاد با حضور نهاوندیان و حضور حداکثر اعضای اثرگذار در ستاد ملی بازآفرینی شهری بوده است، گفت: در این جلسات اعضایی از بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه، سازمان ثبت اسناد و املاک، شهرداری تهران، وزارت کشور و وزارت نیرو حضور داشته‌اند، بنابراین می‌توان با قاطعیت گفت که یک همگرایی خوبی در این کارگروه شکل گرفت و پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی و شرکت بازآفرینی شهری ایران به تصویب کارگروه رسیده و سپس هیأت دولت آن را تصویب کرد.

مدیر عامل شرکت بازآفرینی شهری ایران افزود: براساس این مصوبه قرار شد 1500 میلیارد تومان در سال از محل بودجه عمومی دولت برای تأمین خدمات عمومی و روبنایی و زیربنایی در اختیار این برنامه قرار گیرد. 

به گفته وی در این مصوبه آمده است که اگر شهرداری‌ها 30 درصد هزینه تملک را در معابر هزینه کنند، دولت برای 70 درصد باقیمانده ورود خواهد کرد، پس این ابزارها، ابزارهای تشویقی علاوه بر سازنده‌ها برای شهرداری‌ها نیز دیده شده است.

عشایری ادامه داد: برای سازنده‌ها و برای هر واحد مسکونی مقرر شد 50 میلیون تومان در اختیار سازنده‌ها قرار گیرد و آنها به عنوان 2 سال دوره مشارکت مدنی و هر واحدی که ساخته می‌شود، چه اراضی دولت و چه اراضی مردم با نرخ سود 9 تا 11 درصد بازپرداخت را انجام دهد.

وی با بیان اینکه سازنده‌ها در این روش چه در اراضی دولتی و چه در اراضی مردم باید واحدهای مسکونی را ظرف 2 سال تحویل دهند، خاطرنشان کرد: روش دیگری تشویقی که در این مصوبه آمده است، تخفیف‌های دیده شده در بخش انشعابات، نظام مهندسی، مالیات و بیمه بود که با این حساب 20 تا 25 درصد در هزینه تمام شده کاهش خواهد یافت.

وی گفت: قرار شده است برای بخش انشعابات دستورالعملی با همکاری وزارت نفت و نیرو تدوین شود تا انشعابات از 30 و تا 40 و 50 درصد تخفیف داده شود.

وی با تاکید بر اینکه در این روش‌ها دیگر جایی برای سوداگری باقی نخواهد ماند، گفت: در دولت گذشته در مسکن مهر و در دولت یازدهم در بازسازی بافت فرسوده اشتباهاتی صورت گرفت که همانا دادن یارانه مستقیم به پروژه‌ها بود.