کدخبر: ۲۲۰۱۷۵ لینک کوتاه

احتمال کاهش صادرات نفت به هند

اقتصادنیوز: بزرگترین بانک هند انتقال پول نفت ایران را متوقف می‌کند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم؛ این اقدام بزرگترین بانک هند، که وابسته به دولت این کشور است، پس از آن صورت می‌گیرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با خروج از توافق برجام، گفته، طی 180 روز آینده تحریم‌های سختی را علیه ایران به‌اجرا خواهد گذاشت.

ای کی شارما مدیر مالی شرکت ایندین اویل گفت: «براساس مکانیزم فعلی، خرید نفت از ایران از پایان ماه اوت به بعد تحت تأثیر قرار خواهد گرفت، مگر اینکه یک مسیر پرداخت جدید ایجاد شود».

هرچند دهلی‌نو در سال مالی 18ــ2017 به‌دلیل اختلاف با تهران بر سر امتیاز توسعه میدان گازی فرزاد ب، خرید نفت خود از این کشور را کاهش داده بود، اما ایران همچنان سومین تأمین کننده بزرگ نفت هند به‌شمار می‌رود. ایران در سال مالی منتهی به مارس 2018، حدود 458 هزار بشکه در روز به هند نفت صادر کرد که حدود یک‌دهم بیش از 4.5 میلیون بشکه نفتی بود که این کشور خریداری کرده بود.

شرکت ایندین اویل قبلاً گفته بود، برای جبران هرگونه کاهش خرید نفت از ایران به‌دلیل تحریم‌ها، به‌دنبال خرید نفت از عرضه کنندگان سنتی‌ای که عمدتاً در خاورمیانه قرار دارند خواهد بود.

به‌گفته ایندین اویل و دیگر شرکت‌ها، پالایشگاه‌های هندی در حال حاضر از بانک اس‌بی‌آی و هانلدز بانک ایران و اروپا در آلمان برای خرید نفت به یورو استفاده می‌کنند.

به‌عقیده تحلیلگران، ایران ممکن است برای حفظ صادرات نفت خود به هند، مشوق‌های بیشتری به شرکت‌های هندی پیشنهاد دهد.

سری پاراوایکاراسو، تحلیلگر مؤسسه اف‌جی‌ای گفت: «هندی‌ها ممکن است به‌ازای پرداخت زودهنگام پول نفت به ایران به‌جای پرداخت 60روزه، از این کشور تخفیف بیشتری بخواهند».