کدخبر: ۲۲۳۲۹۷ لینک کوتاه

اقدامات واشنگتن و ریاض برای افزایش تولید نگرانی های جهانی از احتمال کاهش تولید ایران را رفع نمی کند

اقتصاد نیوز: رسانه های آمریکایی اعتراف کردند که طرح ترامپ و عربستان عطش بازار برای نفت ایران را کاهش نمی دهد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا؛ ترامپ روز شنبه در توئیتی مدعی شد پادشاه عربستان سعودی متقاعد شده که قیمت نفت در بازارهای جهانی بسیار بالاست و بنابراین پذیرفته که تولید نفت این کشور را به میزان دو میلیون بشکه در روز افزایش دهد. 

ترامپ با اعتراف به تاثیر نفت ایران در بازار جهانی در صفحه توئیتر خود نوشت: 'من با ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی صحبت کردم و برای او توضیح دادم که به دلیل مشکلات در ایران و ونزوئلا، از عربستان سعودی می‌خواهم که تولید نفت خود را تا دو میلیون بشکه در روز، برای جبران اختلاف تولید افزایش دهد.'

به گزارش بلومبرگ، کاخ سفید و خبرگزاری عربستان به طور جداگانه بیانیه هایی منتشر و اعلام کردند که دو پادشاه عربستان و رئیس جمهوری آمریکا در مورد جبران کاهش عرضه نفت برخی کشورهای تولیدکننده نفت صحبت کرده اند اما هیچ کدام میزان دقیق افزایش احتمالی نفت عربستان را اعلام نکردند. 

«فیل فلین» تحلیلگر ارشد گروه مشاوره ای «پرایس فیوچرز» در شیکاگو آمریکا به بلومبرگ گفت این اظهارات داشت که افزایش تقاضا و اخلال در عرضه نفت می تواند بهای آن را ببرد.

«اندی لیپو» رئیس شرکت مشاوره ای «لیپو اویل» در هیوستون آمریکا اظهار داشت بیانیه های مبهمی که بعد از اظهارات ترامپ منتشر شد، نمی تواند نگرانی های بازار را کاهش دهد.

ترامپ 18 اردیبهشت از برجام خارج شد و مقام های آمریکایی با آغاز دوره گردی به کشورهای مختلف تقلا می کنند که مشتریان را از خرید نفت ایران منصرف کرده و واردات نفت ایران را از ماه نوامبر آینده متوقف کنند و آن را به صفر برسانند.

لیپو با اشاره به وعده ترامپ گفت: این مساله تغییری ایجاد نمی کند. تصور بازار این است که عرضه نفت دشوار است و با کاهش تولید نفت ایران، دشوارتر خواهد شد. 

وی پیش بینی کرد تا زمانی که بهای نفت برنت دریای شمال به بشکه ای 80 دلار نرسد عربستانی ها برای عرضه نفت بیشتر وارد عمل نخواهند شد.

روزنامه وال استریت ژورنال نیز نوشت: به نظر نمی رسد که افزایش تولید نفت عربستان بتواند افزایش بهای نفت را متوقف کند.

به نوشته این روزنامه، حتی اگر اوپک به درخواست ترامپ برای افزایش تولید نفت اعتنا کند، ظرفیت کافی برای جبران سریع اخلال در بازار وجود نخواهد داشت.