کدخبر: ۲۲۳۵۸۳ لینک کوتاه

گمرک برای رفع ابهام نمایندگان مجلس اعلام آمادگی کرد

اقتصادنیوز: رییس کل گمرک ایران در دیدار با اعضای فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس گفت: گمرک آمادگی دارد تا درباره هر یک از مواردی که اعضای فراکسیون و نمایندگان مجلس ابهام دارند با ارائه مستندات توضیح دهد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایبِنا، فرود عسگری و هیات همراه با اعضای فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کردند .در این دیدار موضوعات متعدد از جمله موضوع مبارزه با قاچاق کالا بررسی و رییس کل گمرک ایران توضیحات مفصلی را به طور روشن و شفاف در رابطه با وظایف گمرک در تجارت خارجی، ساختار سازمانی، نحوه کنترل های گمرکی و تفاوت تخلفات گمرکی با قاچاق کالا ارائه کرد.

عسگری در این نشست گفت: تمامی رویه های گمرکی سیستمی شده و اطلاعات هر یک از رویه ها در سامانه های الکترونیکی گمرک ثبت می شود و کالاهای ترخیص شده از گمرک کد رهگیری دارند. وی به اهمیت تعامل گمرک با مجلس اشاره کرد و گفت: گمرک ایران آمادگی دارد تا در خصوص هر یک از مواردی که اعضای فراکسیون و نمایندگان مجلس ابهام دارند با ارائه مستندات توضیح دهد و این وظیفه مسئولان گمرک است .

امیر خجسته؛ رییس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری مجلس نیز در تشریح نشست هیات رییسه فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری مجلس شورای اسلامی با رییس کل گمرک کشور، گفت: بحث قاچاق کالا بنابر فرموده مقام معظم رهبری همانند خنجر از پشت بوده که تولید داخل را نابود می کند و بسیاری از تولیدات داخل به دلیل واردات کالاهای بی کیفیت قاچاق که با نصف قیمت در بازار ارائه می شود، آسیب دیده اند.

وی با اشاره به اینکه فرود عسگری در این نشست گزارش هایی به اعضای فراکسیون ارائه داد، ادامه داد: گمرک کشور باید شفاف سازی را در رأس امور قرار دهد که هدف مجلس اصلاح امور کشور بوده که تا حد توان در مبارزه با قاچاق کالا موفق عمل کنیم .

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مافیای قاچاق و شبکه های آن باید تعیین تکلیف شوند، یادآور شد: مسئولان گمرک کشور گزارش جامعی  درباره اقدام های صورت گرفته ارائه دادند که بر این مبنا اعلام شد که کالاهای قاچاق از سایر اسکله ها وارد کشور می شوند لذا تاکید شد که باید اسامی این اسکله ها نیز اعلام شود.

وی افزود: خلاء قانونی در برخی بخش ها وجود داشته که بنابر درخواست گمرک این موضوع در مجلس پیگیری می شود.