کدخبر: ۲۲۴۲۸۷ لینک کوتاه

سهم ایران از خزر به زودی مشخص می‌شود

اقتصادنیوز:نماینده ویژه رییس جمهوری روسیه در امور کشورهای حاشیه دریای خزر گفت: رژیم حقوقی دریای خزر ممکن است در دیدار روسای جمهوری کشورهای آسیای مرکزی در آستانه حل و فصل شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، «رمضان عبداللطیف اف» در مصاحبه با خبرگزاری تاس تصریح کرد: پس از فروپاشی شوروی چندین دولت مستقل در حاشیه دریای خزر تشکیل شد و در پی آن رژیم حقوقی دریای خزر موجب اختلاف این کشورها و همچنین ایران شد. 

به گفته وی، گفت و گو و تلاش ها برای حل این اختلاف 25 سال است ادامه دارد، اما به گفته دیپلمات های ما این موضوع دیگر به ایستگاه پایانی رسیده است و پنج کشور حاشیه دریای خزر می توانند به توافقی مشترک دست پیدا کنند. 

نماینده پوتین ادامه داد: ممکن است در نشستی که در آینده نزدیک قرار است در آستانه و با حضور روسای جمهوری پنج کشور برگزار شود کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر امضا شود. 

نماینده ویژه پوتین با بیان اینکه بدون این کنوانسیون سخن گفتن درباره همکاری فعال اقتصادی بین کشورهای خزر دشوار است، خاطر نشان کرد: به همین خاطر ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه پیشتر با گزینه پیشنهادی دولت روسیه موافقت کرده است. 

به عقیده رمضان عبداللطیف اف تاخیر انداختن در موضوع مشخص کردن رژیم حقوقی خزر می تواند به تشدید مشکلات زیست محیطی منجر شود.