کدخبر: ۲۲۴۶۷۹ لینک کوتاه

چین به جای آمریکا نفت خود را از ایران تامین می کند

اقتصادنیوز: یکی از مدیران پالایشگاه پتروشیمی &#۰۳۹;دونگ مینگ&#۰۳۹; در استان &#۰۳۹;شاندونگ&#۰۳۹; در شرق چین اظهار کرد این پالایشگاه خرید نفت خام از آمریکا را متوقف کرده است و قصد دارد به جای آمریکا از ایران نفت وارد کند.

به گزارش اقتصادنیوز به ایرنا از روزنامه 'ژاپن تودی' وی در مصاحبه با رسانه ها و بدون اشاره به نامش گفت دولت چین قصد دارد تعرفه هایی بر روی نفت وارداتی از آمریکا در نظر گیرد و در زمینه خرید نفت بعد از این بر آفریقای غربی و خاورمیانه از جمله ایران متمرکز خواهد شد.

او اظهار کرد با «استمرار تنش ها و نبرد تجاری میان چین و آمریکا» بحث جایگزین کردن نفت ایران بجای نفت آمریکا در خریدهای آینده پکن مطرح شده است.

به گفته وی دولت چین روی خرید نفت بیشتر از خاورمیانه متمرکز می شود و مساله افزایش تعرفه ها بر روی نفت وارداتی آمریکا نیز در حال بررسی است.

این روزنامه همچنین به نقل از 'جان دریسکول' رییس شرکت مشاوره ای انرژی 'جی تی دی' می گوید تامین نفت، برای چین یک مساله حیاتی است.

او گفت: چین سیاست «این در قبال آن» را اجرا می کند و هراسی از اعمال تعرفه بر روی کالاهای آمریکایی ندارد.

وی افزود: این موضوع مطرح است که این کشور خرید نفت از آمریکا را متوقف کند و بجای این، نفت مورد نیاز خود را از ایران خریداری کند و به هیچوجه هم از تحریم ها و تهدیدهای واشنگتن مرعوب نمی شود.

ژاپن تودی می نویسد پالایشگاه های ژاپنی هنوز تصمیم خاصی نگرفته اند و دولتمردان این کشور کماکان در حال گفت و گو با آمریکا برای گرفتن معافیت هایی هستند.

این گزارش می افزاید فعلا خریدها ادامه دارد و فعالیت ها عادی است و تا ماه اکتبر رایزنی ها با دولت آمریکا ادامه می یابد تا این کشور معافیت های لازم را بدست آورد.

همزمان گزارش این رسانه حاکی است که آمریکا هم با توجه به جنگ تجاری این کشور با چین و احتمال شروع تعرفه بر روی نفت صادراتی خود به دنبال بازار دیگری برای نفت است و حاضر شده است تخفیف هایی هم برای خریدار در نظر گیرد.

این گزارش تصریح می کند که اگرچه تعرفه روی نفت وارداتی آمریکا به چین اعمال نشده است اما نفت جزو اقلامی است که در فهرست انتظار تعرفه ها قرار دارد.