کدخبر: ۲۲۴۹۶۵ لینک کوتاه

کم آبی در گلستان

اقتصاد نیوز: یک نماینده مجلس گفت: در بالادست، رود اترک و همچنین گرگان رود بیش از دو دهه است که بدون آب هستند و سدهایی که احداث شده باعث شده هیچ آبی به پایین دست ارسال نشود.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایلنا، درباره وضعیت منابع آبی استان گلستان اظهار داشت: در حال حاضر بخش‌هایی از استان به ویژه مناطق شمالی دچار کم آبی بوده و در فصل گرم سال تنش‌های آبی را تجربه می‌کنند.

وی افزود: تعدادی از روستاهای استان عمدتا مناطق شمالی و شرقی در فصل گرما به خصوص در چند سال اخیر با تانکر آبرسانی می‌شوند در محدوده غرب استان نیز حدود 20 روستا دچار تنش شدید آبی هستند. 

نماینده مردم کردکوی در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بخش‌هایی از استان به خصوص مناطق شرقی استان روستاهایی هستند که لوله‌کشی نشده ولی عمده استان به لحاظ شبکه لوله کشی شرایط خوبی دارند اما بحث اصلی کمبود منابع آبی است که بیشتر در حوزه آب روستایی خودش را نشان می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: مناطق مختلف استان گلستان دارای بارندگی‌های مختلفی است نواحی شمالی نزدیک مرز ترکمنستان بارندگی به 250 میلیمتر می‌رسد و مناطق جنوبی بالای 600 میلیمتر هم بارندگی دارد و عمده آب مناطق شمالی استان از مخازن آب جنوب استان تامین می‌شود.

نورقلی‌پور بیان کرد: یکی از مشکلات عمده ما این است که دو رودخانه‌ای که در سطح استان جاری هستند متاسفانه هر دو خشک شده و بدون آب هستند.

وی افزود: در بالادست رود اترک و همچنین گرگان رود بیش از دو دهه است که بدون آب هستند و سدهایی که احداث شده باعث شده هیچ آبی به پایین دست ارسال نشود.

این نماینده مجلس با بیان اینکه ما پیگیر حقابه زیست محیطی گرگان رود و اترک در سطح استان گلستان هستیم، خاطرنشان کرد: خروجی آب اترک در پایین دست وارد ترکمنستان می‌شود که البته اکنون آبی ندارد ضمن اینکه طبق معاهداتی که با کشور ترکمنستان داریم حقابه هر دو کشور مشخص شده و از این بابت مشکلی نیست.

وی با بیان اینکه کم آبی رودها باعث کاهش منابع آبزیان دریای خزر شده است، یادآور شد: بر اساس شرایط موجود باید اقداماتی صورت گیرد که از سدهای بالادست حقابه محیط زیست رودها جاری شود، ما در این رابطه پیگیر هستیم که به سرانجام برسد، این موضوع در حوزه تنش آبی به کارگروه ملی سازگاری با کم آبی ارجاع شده، امیدواریم بتوانیم تصمیمات خوبی برای جاری شدن حقابه زیست محیطی گرگان رود و اترک اتخاذ شود.