کدخبر: ۲۲۷۵۶۳ لینک کوتاه

رفع مشکل خاموشی ها تا سه هفته آینده

اقتصادنیوز: سخنگوی صنعت برق کشور گفت: مصرف برق امسال نسبت به پارسال سه درصد افزایش یافت که با حفظ این روند، محدودیت های برق تا حدود سه هفته آینده ادامه دارد و بعد از آن، مشکل قطعی برق به طور کامل رفع خواهد شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، «محمودرضا حقی فام» امروز (یکشنبه) در نخستین نشست خبری خود در جایگاه سخنگویی صنعت برق، افزود: اگر نیاز مصرف کشور در هفته های آینده از افزایش سه درصد کنونی نسبت به پارسال، به پنج درصد برسد، مردادماه با محدودیت تامین برق مواجه خواهیم بود و هفته نخست شهریور نیز مشکل خواهیم داشت.

وی که مسئولیت معاونت هماهنگی توزیع شرکت توانیر را برعهده دارد، گفت: پیش بینی می شود در دو هفته آینده بیشترین کمبود(فاصله نیاز مصرف تا تولید) را خواهیم داشت.

این مقام مسئول در توانیر، حداکثر نیاز مصرف برق امسال را حدود 57 هزار مگاوات اعلام کرد و گفت: در سه هفته اخیر، نیاز مصرف برق کشور از 55 تا 57 هزار مگاوات در نوسان بود.

حقی فام، میزان تولید برق در کشور را 52 هزار مگاوات بیان کرد و افزود: ما به التفاوت 52 هزار مگاوات تا اوج مصرف امسال نزدیک به پنج هزار و 500 مگاوات است که 2 هزار مگاوات آن با تغییر ساعت کاری دستگاه ها و خاموش کردن سیستم های سرمایشی بعد از ساعت کار جبران و بقیه نیز «اعمال خاموشی» شد.

سخنگوی صنعت برق، دو عامل اصلی محدودیت در تامین برق را «کمبود منابع آبی» و «افزایش دما» بیان کرد و افزود: با توجه به کمبود منابع آبی پشت سدها، امسال میزان تولید برق در نیروگاه های برقآبی کاهش یافت.

حقی فام اضافه کرد: علاوه بر این، امسال دمای هوا نسبت به پارسال 1.5 درجه بیشتر شد؛ بویژه در دو سه هفته اخیر، گرمای زودرس و پایداری در کشور حاکم بود.

به گفته وی، به ازای افزایش یک درجه دما، مصرف برق یک هزار و 500 مگاوات افزایش می یابد.

سخنگوی صنعت برق اظهار داشت: این عوامل دست به دست هم داد و منجر به اعمال محدودیت هایی در شبکه سراسری شد؛ ما تلاش می کنیم این محدودیت ها را در بین بخش های مختلف اداری و تجاری تقسیم کنیم.