کدخبر: ۲۳۱۶۹۹ لینک کوتاه

بلیط هواپیما گران شد

اقتصادنیوز: اسعدی از افزایش قیمت بلیت هواپیما خبر داد و گفت: تخصیص ارز دولتی به شرکت‌های هواپیمایی،قیمت بلیت را کاهش می‌دهد.

به گزارش اقتصادنیوز؛مقصود اسعدی‌سامانی در گفت‌وگو با خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه نرخ بلیت پروازهای خارجی طی دو روز گذشته صددرصد افزایش یافته است، گفت: با توجه به نوسانات نرخ ارز در چند ماه گذشته برخی از شرکت‌های هواپیمایی دچار زیان شده و همین موضوع زمینه‌ساز افزایش قیمت بلیت پروازهای خارجی شد.

وی ادامه داد: دو روز گذشته سازمان هواپیمایی کشوری بخشنامه‌ای را ابلاغ کرد که طی تصمیمات دولت نرخ ارز از این پس براساس نرخ سامانه سنا مربوط به بانک مرکزی محاسبه می‌شود، در این سامانه براساس عرضه و تقاضای نرخ ارز طبق بازار ثانویه به لحظه اعلام می‌شود که این خود مبنای نرخ‌های بلیت هواپیما قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه نرخ‌های این سامانه برای شرکت‌های هواپیمایی مشکل آفرین است، گفت: نرخ ارز در این سامانه لحظه به لحظه متفاوت است و شرکت‌ها نمی‌توانند براساس نرخ لحظه‌ای دلار عمل کنند و بلیت خود را به فروش برسانند، بلکه باید نرخ ثابتی در روز یا هفته در نظر داشته باشند.

وی تصریح کرد:متأسفانه در یکی دو ماه اخیر بانک مرکزی نرخ دولتی 4200 را به شرکت‌های هواپیمایی نداده و همین موضوع باعث شده که شرکت‌های هواپیمایی براساس نرخ جدید ارز بلیت‌ های خود را به فروش برسانند.

سامانی با اشاره به اینکه نرخ ارز بر پروازهای داخلی اثر گذاشته و بیش از 60 درصد نرخ این پروازها افزایش یافته است، گفت: بسیاری از اقدامات شرکت‌های داخلی براساس ارز بوده و همین موضوع باعث شده که نرخ بلیت این پروازها نیز تغییر کند.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفت:در صورتی که بانک مرکزی نرخ ارز 4200 تومانی را برای شرکت‌های هواپیمایی در نظر بگیرد، ممکن است نرخ‌های بلیت‌ ها تغییر کند و حتی کاهش یابد.

سامانی تأکید کرد: حمل و نقل هوایی یکی از ایمن‌ترین بخش‌های حمل و نقلی است و با افزایش قیمت بلیت به ویژه در پروازهای داخلی میزان مسافران بسیار کاهش یافته و همین خود باعث ضرر به شرکت‌های هواپیمایی شده است.

وی با اشاره به اینکه براساس تحریم‌های جدید صنعت حمل و نقل هوایی ایران و از سوی دیگر تحریم‌های ارزی و با احتساب نرخ‌های لحظه‌ای سامانه سنا دسترسی شرکت‌های هواپیمایی به قطعات هواپیما بسیار سخت و پرهزینه شده است، گفت: شرکتهای هواپیمایی  برای تأمین قطعات باید هزینه‌های  اضافه‌تری را  بپردازند و از سوی دیگر فروش شرکت‌های هواپیمایی ایران همگی به ریال است و این در حالی است که هزینه شرکت‌ها برای تأمین قطعه به ارز و دلار محاسبه می‌شود.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفت: اظهارنظرها و دخالت‌های برخی از نهادها برخلاف قانون بوده و به شدت به صنعت و ایمنی آنها لطمه می‌زند و کسب و کار این صنعت را با اختلاف مواجه می‌کند.

وی در پایان گفت: در صورتی که مصارف ارزی شرکت‌های هواپیمایی در فهرست کالاهای گروه 1 قرار گیرد، امکان استفاده اقشار بیشتر مردم از صنعت حمل و نقل هوایی می‌شود.