کدخبر: ۲۳۱۷۰۲ لینک کوتاه

الزامات مورد نیاز برای اجرا شدن بسته ارزی

اقتصادنیوز: پس از اجرا شدن بسته‌های جدید ارزی از سوی دولت شاهد بهبود روند شرایط اقتصادی بوده ایم ضمن این که صادرکنندگان و وارد کنندگان متحمل پرداخت هیچگونه مالیات نخواهند بود.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان از صبح روز دوشنبه ۱۵ مرداد ماه بسته‌های جدید ارزی از سوی دولت ابلاغ شده است که شرایط ویژه‌ای را برای وارد کنندگان کالا فراهم کرده است که با هماهنگی از سوی سازمان صنعت معدن و تجارت قابل اجرا است و همچنین پس از اجرا شدن این بسته مردم دسترسی راحت تری به سکه و ارز در کشور دارند بازار دوم ارز هیچ گونه هزینه اضافی بر صادرکننده و واردکننده تحمیل نمی‌کند. صادرکننده به دلیل عرضه درآمد ارزی خود در بازار دوم، متحمل هیچ مالیاتی نمی‌شود. همچنین واردکننده هزینه‌ای جز معادل ریالی ارز و هزینه‌های انتقال آن پرداخت نمی‌کند.

در این رابطه لطفعلی بخشی کارشناس اقتصادی در گفت وگو با خبرگزاری میزان گفت: بسته ارزی که از سوی دولت ابلاغ شده است کاملا به نفع حال اقتصاد کشور است با وجود این نکته که ما امیدوار بودیم این اقدامات زودتر صورت بگیرد تا مردم کشورمان تا این حد از نظر اقتصادی ضرر نکنند و امیدوار هستیم که با اجرای این طرح‌ها و بسته‌ها عقب افتادگی‌های اقتصاد کشور در کوتاه مدت جبران شود.

وی افزود: هموطنان عزیز کشورمان هم باید مجریان و دولت مردان کشور را در این امر یاری کنند تا هرچه سریعتر این مشکلات از اقتصاد کشور ریشه کن شوند.

در ادامه گفت وگویی هم داشتیم با سید محمد حسینی که در مورد بسته جدید ارزی اینگونه پاسخ داد: برای موثر واقع شدن اینگونه طرح‌ها و بسته‌ها در کشور نیازمند الزامات و زمینه‌های سیاسی و فرهنگی هستیم و مردم نیز باید به دولت مردان و مجریان این بسته‌ها اعتماد کافی را داشته باشند و نوعی فرهنگ سازی در این زمینه از سوی رسانه‌ها صورت گیرد.

این کارشناس اقتصاد در ادامه افزود: مردم باید دولت را در این امر یاری کنند و از سرمایه گزاری‌های کلانی که در حوزه‌های مختلف به خصوص ارز و سکه انجام می‌دهند خود داری کنند. زیرا این سرمایه گزاری‌ها موجب بوجود آمدن بازار‌های سیاه شده و خود از دلایل گرانی در کشور هستند.

وی در انتها خاطر نشان کرد: دولت باید در مورد کشور‌هایی که این اقدامات مشابه را انجام داده اند تحقیق کند تا انشالله در اجرای این بسته موفق باشد.

براساس این گزارش، دولت باید برای موثر واقع شدن این طرح از افراد قابل اعتماد استفاده کند و همچنین اعتماد مردم را جلب کند؛ ضمن اینکه در چند روزی که این بسته از سوی دولت ابلاغ شده است؛ شاهد ارزانی در حوزه‌های پول و سرمایه بوده ایم.