کدخبر: ۲۳۱۷۲۰ لینک کوتاه

دولت مانع سوء‎استفاده از واردات کالای اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی شود

اقتصادنیوز: کارشناس مسائل پولی و بانکی با اشاره به نواقص بسته ارزی اخیر دولت گفت: پایین نگه داشتن قیمت کالاهای اساسی به کمک ارز ۴۲۰۰ تومانی ممکن است تولیدکنندگان را از تولید این کالاها روی گردان کند و این موضوع به خودکفایی کشور ضربه وارد می‌کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، کامران ندری در مصاحبه با رادیو با بیان این‌که بسته جدید ارزی دارای نقایصی است، تصریح کرد: در حال حاضر علاوه بر کالاهای اساسی چون دارو و غذا برخی از کالاها نیز که هنوز فهرست آنها به صورت کامل منتشر نشده‌اند ارز 4200 تومانی دریافت می‌کنند.

وی تاکید کرد: باید در مورد واردات کالاهایی که با ارز 4200 تومانی وارد می‌شوند نظارت جدی و سختگیرانه‌ای انجام شود تا به مانند قبل باعث ایجاد رانت و سوء استفاده برخی افراد نشود.

ندری ادامه داد: قطعا کنترل این موضوع کار سختی است ولی کاری است که باید صورت بگیرد.

این کارشناس پولی و بانکی همچنین افزود: با توجه به شرایط موجود اکثر قیمت‌ها در کشور افزایش پیدا کرده و اگر بخواهیم قیمت کالاهای اساسی را با اجبار پایین نگه داریم در این صورت تولید برای تولید‌ کنندگان این نوع کالاها به صرفه نخواهد بود.

ندری در خصوص مضرات این روش گفت: این کار ممکن است تولید کنندگان را از تولید کالاهای اساسی روی گردان کند و این موضوع به خودکفایی کشور ضربه وارد می‌کند و در شرایط تحریم مجبور می‌شویم که کالاهای اساسی را وارد کنیم.

این اقتصاد دان تاکید کرد: این موضوع مهمی است که باید دست‌اندرکاران امر به آن توجه ویژه داشته باشند.