کدخبر: ۲۳۱۸۲۵ لینک کوتاه

رییس­ سازمان برنامه و بودجه­ وعده داد؛ بیکاری را تک‌رقمی می‌کنیم!/۱۲ برنامه برای تولید ۱ میلیون شغل داریم

اقتصادنیوز: رییس­ سازمان برنامه و بودجه­ گفت: دولت به طور کلی ۱۲ برنامه را برای ایجاد یک میلیون فرصت شغلی دارد و هدف گذاری کرده که نرخ بیکاری را تک رقمی کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایبِنا، محمدباقر نوبخت که در مراسم امضای تفاهم نامه ایجاد اشتغال گسترده و پایدار با سازمان میراث فرهنگی سخن می گفت، افزود:­ در بودجه ۹۷ اهداف مورد نظر برای ایجاد اشتغال را در راستای اقتصاد مقاومتی با رویکرد اشتغال مولد گنجاندیم.

وی ادامه داد: منابع لازم برای ایجاد یک میلیون فرصت شغلی از سه طریق دولت، نظام بانکی و صندوق توسعه ملی در نظر گرفته شد که از این منابع ۳ هزار میلیارد تومان، ­ در یک ردیف بودجه برای این کار اختصاص دادیم، ۱۴ هزارو ۳۰۰ میلیارد تومان از اعتبار عمرانی را برای بخش اشتغال آوردیم، ۵ هزار میلیارد تومان از سازمان هدفمندی یارانه ها به اشتغال تخصیص دادیم، ۱۵ هزار میلیارد تومان منابع از صندوق توسعه ملی و ۳۰ هزار میلیارد تومان را از بانک ها به این کار اختصاص دادیم. ­

رییس­ سازمان برنامه و بودجه­ با بیان اینکه ­به جای اینکه این پول ها را به صورت سرمایه گذاری در اختیار افراد بگذاریم با این پول ها فرصت شغلی ایجاد کردیم که یکی از زمینه های این فرصت شغلی از طریق بخش میراث فرهنگی که در این بخش ۱۵۶ هزار تا ۱۵۷ هزار شغل را به این بخش واگذار کردیم.

نوبخت افزود: همین اقدام را در بخش بافت های فرسوده و مسکن روستایی و شهری انجام دادیم به این صورت که ۵۰ هزار مسکن روستایی، ­۵۰ هزار مسکن حمایتی در شهر و ۱۰۰ هزار مسکن فرسوده را در شهر با یک نقشه جدید بازسازی کنیم.

وی گفت: در بخش مسکن ۳۰۰ هزار فرصت شغلی با اقدامات ذکر شده ایجاد کردیم و همین اقدام را برای نوسازی ناوگان شهری انجام دادیم که در زمینه نوسازی ناوگان درون شهری و برون شهری انجام می شود.

نوبخت افزود: همین اقدامات را بخش صنایع و کشاورزی هم انجام دادیم و به طور کلی ۱۲ برنامه را برای ایجاد یک میلیون فرصت شغلی در نظر گرفتیم. ­ رییس سازمان برنامه و بودجه ­با اشاره به اینکه دشمنان نظام جوانان ما را نشانه گرفته اند، گفت: در راس آنها آمریکاست که جوانان ما را نشانه گرفته و سعی دارد امید را از جوانان ما بگیرد و اگر قرار است فرصت شغلی ایجاد شود ما باید این کار را انجام دهیم.

وی افزود: از اصحاب رسانه­ ­می خواهم که نشان دهند که ترامپ دلش برای جوانان ما نمی سوزد­ و ما خودمان دلمان برای جوانانمان می سوزد و باید از ظرفیت های داخلی استفاده کنیم. نوبخت با بیان اینکه دولت هدف گذاری کرده که نرخ بیکاری را تک رقمی کند، گفت: امید را در جوانان با ایجاد اشتغال برمی گردانیم و در آینده نزدیک در زمینه رشد اقتصادی از کشورهایی چون کانادا، اسپانیا و عربستان پیشی خواهیم گرفت. وی گفت: امیدواریم که جایگاه ایران که در حال حاضر در رتبه هجدهم­ اقتصاد دنیاست، ­به رتبه­ پانزدهم برسانیم و امیدواریم جایگاه ایران را ارتقا ببخشیم.