کدخبر: ۲۳۱۹۷۸ لینک کوتاه

افزایش نرخ ارز با تولید و صادرات چه می کند؟

اقتصادنیوز: رییس کنفدراسیون صادرات مثبت شدن تراز تجاری در سه ماهه نخست سال را افزایش نرخ ارز عنوان کرد و در عین حال گفت: در بلندمدت هم صادرکننده و هم تولیدکننده از این موضوع آسیب می بینند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایبِنا، تراز تجاری کشور در ۲ ماهه نخست امسال مثبت و به میزان ۹۴۲ میلیون دلار بود. همچنین مجموع صادرات و واردات غیر نفتی ایران در فروردین و اردیبهشت بیش از ۱۴ میلیارد و ۵۳۶ میلیون دلار بود.

براساس گزارش دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک، صادرات غیرنفتی در سه ماهه نخست سال ۹۷ به ۱۱ میلیارد و ۶۱۸ میلیون دلار رسید؛ این رقم در سال گذشته ۱۰ میلیارد و ۵۲ میلیون دلار کالا بود.

صادرات کالاهای غیرنفتی ایرانی به چین در سه ماهه نخست امسال نسبت به سال گذشته ۶.۰۸ درصد، به امارات متحده عربی و عراق به ترتیب ۴۳.۵۷ و ۱۰.۰۹ درصد افزایش یافت و در مقابل شاهد افت ۱۵.۲۸ درصدی صادرات به کره جنوبی بودیم.

بر پایه این گزارش در بهار امسال میزان صادرات غیرنفتی به افغانستان ۲۱.۹۵ درصد و سایر کشورها ۱۸.۷۷ درصد افزایش داشت. محمد لاهوتی رییس کنفدراسیون صادرات در گفتگو با خبرنگار ایبِنا درباره دلایل اصلی مثبت شدن تراز تجاری کشور در سه ماهه نخست سال جاری گفت: طی یک سال گذشته نرخ ارز تقریبا ۲.۵ برابر شده و این موضوع انگیزه صادرات کالاهای تولید شده موجود در انبارها و همچنین کالاهایی که مواد اولیه آنها با نرخ قبلی خریداری شده را افزایش داده است.

وی ادامه داد: باید توجه داشت که در طول یک سال گذشته نرخ ارز به طور دائم در حال افزایش بوده و تولیدکننده و صادرکننده این امید را داشته اند که اگر امروز کالای خود را صادرکنند، نرخ ارز دریافتی شان گرانتر خواهد بود؛ این موضوع باعث فرصت سازی و افزایش رقابت برای آنها خواهد شد.

با این حال لاهوتی به جنبه دیگر افزایش نرخ ارز اشاره کرد و افزود: همانطور که افزایش نرخ ارز، حوزه های دیگر را دچار چالش کرده است، افزایش قیمت کالاها، افزایش نرخ تورم و کاهش قدرت خرید می تواند بر میزان تولید نیز تاثیر بگذارد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تصریح کرد: افزایش قیمت ها قدرت خرید مردم را کاهش داده و سفره آنها کوچک تر شده است؛ این مسئله در درازمدت به تولیدکننده و صادرکننده آسیب می زند.

  •