کدخبر: ۲۳۴۶۵۹ لینک کوتاه

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد؛ تورم مهار نشود تا پایان سال به ۴۸ درصد می‌رسد

اقتصادنیوز: رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به افزایش تورم گفت: نرخ تورم مربوط به کالاهای اساسی و غیراساسی ماهیانه حدود ۴ درصد است که اگر مهار نشود این نرخ تا پایان سال جاری به ۴۸ درصد می‌رسد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایبِنا، محمدرضا پورابراهیمی در خصوص نرخ تورم گفت: اینکه مرکز ملی آمار اعلام کرده که نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به مرداد ماه سال جاری به ٩.٧ درصد رسیده، قابل تامل بوده چرا که به نظر می رسد این موضوع با واقعیت های اقتصادی همخوانی ندارد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نرخ تورم مربوط به کالاهای اساسی و غیراساسی ماهیانه حدود ۴ درصد است که اگر روند رشد تورم، تا پایان سال ادامه یابد این نرخ به حدود ۴۸ درصد می رسد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی در ادامه گفتگو با خبرگزاری خانه ملت و با تاکید بر رسیدگی به وضعیت معیشتی مردم، افزود:به نظر می رسد داده های دولت در خصوص نرخ تورم باید اصلاح شود چرا که نباید روند به نحوی باشد که مردم نسبت به آمارهای  اقتصادی تردید کنند.

سبد اقشار کم درآمد با سبد محاسباتی نرخ تورم متفاوت است

پورابراهیمی افزود: باید به سبدی که براساس آن نرخ تورم محاسبه می شود توجه کرد چرا که معمولا سبد اقشار کم درآمد با سبد محاسباتی نرخ تورم متفاوت است. وی ادامه داد:در سبد هزینه ای اقشار کم درآمد عمدتا کالاهای ضروری، مواد غذایی و اجاره بهای مسکن قرار دارد این در حالی است که در سبد محاسباتی تورم اقلام ضروری و غیرضروری با هم لحاظ می شوند که نرخ را تعدیل می کند.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر استفاده از داده های آمارهای صحیح اقتصادی، یادآور شد: باید گزارش کارشناسی و دقیق در خصوص وضعیت نرخ تورم آماده  و ارائه شود.