کدخبر: ۲۳۵۲۸۶ لینک کوتاه

تجهیزات«توتال»درایران می‌ماند

اقتصادنیوز: سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس گفت: تمام هزینه ها و تجهیزات توتال در ایران باقی می ماند و تعهدی برای بازگشت آن وجود ندارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری مهر، اسدالله قره خانی با اشاره به خروج توتال از قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، اظهار کرد: وزیر نفت در نشست امروز کمیسیون انرژی حضور می یابد و  توضیحاتی پیرامون خروج توتال از ایران به نمایندگان کمیسیون ارائه می دهد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، افزود: توتال احساس کرد که ماندن در فاز ۱۱ پارس جنوبی سبب ضرر و زیان سنگین این شرکت می شود بنابراین قرارداد را ترک کرد، البته شرکت هایی همانند زیمنس، اِنی، شل و رنو نیز یکی پس از دیگری ایران را ترک کردند.

وی درباره اینکه آیا ضمانت های لازم برای خروج توتال از ایران دریافت شده است یا خیر، ادامه داد:یکی از بندهای قرارداد ایران و توتال این بود که اگر توتال قرارداد را ترک کند CNPC جایگزین این شرکت شود که در واقع این نوعی ضمانت نامه اجرایی بود.

نماینده مردم علی آبادکتول در مجلس شورای اسلامی، گفت: ایران هیچ تعهدی به صورت بانکی، دولتی و خصوصی به شرکت توتال نداده است که این شرکت اظهار کند که این میزان در پارس جنوبی هزینه و تجهیزات وارد کرده و خواستار بازگردانده شدن آن شود.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: تمام هزینه ها و تجهیزات توتال در ایران باقی می ماند و تعهدی برای بازگشت آن وجود ندارد.