کدخبر: ۲۳۶۷۲۸ لینک کوتاه

چین با ذخایر طلای خود قادر به از بین بردن دلار آمریکا است

اقتصاد نیوز: چین از سال ۱۹۸۳ میلادی تمرکز بر روی بالا بردن ذخایر طلای خود را افزایش داده است و در صورت بکارگیری آن بمنظور پشتیبانی یوآن می‌تواند دلار آمریکا را از پا درآورد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایبِنا، «آلاسدر مکلود» رییس بخش تحقیق در «گلد مانی دات کام» در پاسخ به استفاده ابزاری آمریکا از دلار، گفت: از آنجایی که آمریکا می داند سیستم مالی جهان هنوز جایگزینی برای دلار ندارد، از دلار برای منفعت بردن خود استفاده می‌کند.

به گفته وی، آمریکا در حال فرستادن پیام به هر کشوری است که برای تجارت فرامرزی خود متکی به دلار است و این اصلا چیزی نیست که برای آمریکا امن باشد. بنابراین شما نیاز به داشتن یک جایگزین هستید.

این تحلیل گر گفت: چین بطور حتم به یوآن برای تجارت با حداقل کشورهای آسیایی تغییر رویکرد خواهد داد. چین از مدت‌ها قبل در حال انباشت ذخایر طلای خود بمنظور داشتن فرصت حمایت از ارز ملی خود است.

مکلود گفت: دولت چین بیش از یکهزار و ۸۴۲ تن طلا دارد که این رقم بصورت رسمی تایید شده است. به گفته وی، پکن از سال ۱۹۸۳ میلادی به بعد درحال متنوع کردن ذخایر خود از دلار به طلا است و در این مدت بیش از ۲۰ هزار تن طلا ذخیره کرده است.  

رییس بخش تحقیق در «گلد مانی دات کام» گفت: اگر چین شروع به پشتیبانی یوآن با ذخایر طلای خود بکند، قادر به از بین بردن دلار آمریکا است.

بر پایه این گزارش، اقبال کشورها برای تبادلات تجاری خود با ارزهای ملی به دلیل قربانی شدن بر سر تعرفه های سرسختانه و تحریم های آمریکا روز افزون است.