کدخبر: ۲۳۷۹۸۷ لینک کوتاه

الجی و سامسونگ جریمه سنگین گمرک را پرداخت نمی کنند

اقتصادنیوز: عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از عدم دریافت جریمه دو شرکت کره ای پس از دو سال خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ علی اکبر کریمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با  خبرنگار  اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره عدم دریافت جریمه های میلیاردی دو شرکت کره ای سامسونگ و ال جی، اظهار کرد: علی رغم گذشت 2سال، جریمه های 3 هزار میلیارد تومان شرکت ال جی و هزار 700 میلیارد دلاری شرکت سامسونگ که از سوی گمرک تعیین شده بود، وصول نشده است.

وی با اشاره به تخلفات این دو شرکت تشریح کرد: عمده تخلفات، ناظر بر نحوه ورود قطعات بوده یعنی این دو شرکت کره ای کالاهای ساخته شده را به قطعات منفصل تبدیل  و از گمرک وارد کشور کرده و پس از مونتاژ  مجدد در کارخانه هایشان، به بازار مصرف عرضه می کردند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این دو شرکت با استفاده از تعرفه ترجیحی  کالاهای خود را به عنوان تولید کننده و به اسم قطعات وارد کرده اند.

کریمی به تاثیرگذاری این دو شرکت و شرکت های مشابه در بازار لوازم خانگی اشاره کرد و گفت: افزایش قیمت محصولات این شرکت ها سبب کسب درآمد های فراوان برای آنان شده است. برای مثال قیمت یخچال 5 میلیونی به 16 تا 17 میلیون تومان رسیده است.

وی در پایان تصریح کرد: با توجه به این که وصول این جریمه ها به نوعی حق مردم است پس از گذشت دو سال از گمرک و وزارت اقتصاد و دارایی انتظار وصول این جرایم را داریم.