کدخبر: ۲۴۴۴۸۳ لینک کوتاه

ایران به بزرگترین خریدار سویای آمریکا تبدیل شده است

اقتصادنیوز: تارنمای آمریکایی بیمکو نیوز اعلام کرد: در پی بوجود آمدن تنش های تجاری میان آمریکا و چین، در حال حاضر ایران به بزرگترین خریدار سویای آمریکا تبدیل شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ هر ساله آمریکا منبع اصلی صادرات سویا به چین با بیشترین میزان 35.7 میلیون تن در سال بوده است اما برخلاف سال های گذشته با توجه به بوجود آمدن تنش تجاری میان دو کشور، چین در سال جاری تعرفه واردات تولیدات کشاورزی آمریکا از جمله سویا به این کشور را افزایش داد.

برهمین اساس، صادرات آمریکا به چین تنها در هشت ماه اول سال 2018 با 31 درصد و تنها در ماه آگوست با 95 درصد کاهش همراه بوده است. به طور کل باید گفت، آمریکا توانسته تنها در هشت ماه اول سال جاری به مقدار 7.84 میلیون تن سویا به کشور چین صادر کند که این مقدار نسبت به حجم صادرات سال گذشته از 11.38 میلیون به 3.54 میلیون تن رسیده است.

در ماه آگوست، تنها 67 هزار تن سویا از کشور آمریکا به چین صادر شد که این مقدار به منزله کاهش 95 درصدی صادرات در سال جاری می باشد.

از طرف دیگر، حجم خشکبار صادراتی آمریکا به ایران از ژانویه سال 2016 تا جولای 2018 تنها به مقدار 82 هزار تن بوده است که برخلاف این سالها، تنها در ماه آگوست سال 2018 حجم صادرات سویا آمریکا به ایران به مقدار 414 هزار تن معادل پنج برابر حجم دو سال گذشته رسیده است. با این شرایط باید گفت که 13 درصد از حجم کل صادرات سویا آمریکا در سال 2018 به ایران بوده است.

پیتر سند مدیر تحلیلی خبرگزاری بیمکو طی سخنانی عنوان کرد،عمده دلیل بالارفتن حجم تبادلات خشکبار میان آمریکا و ایران به تنش بوجود آمده میان پکن و واشنگتن مربوط است، اما هیچکس در جهان انتظار چنین اشتیاقی از ایران برای خرید سویای آمریکا را نداشت.

براساس داده های خبرگزاری بیمکو، در شرایط بوجود آمدن تنش میان آمریکا و چین، برزیل توانسته به خوبی جای آمریکا را پر کند و حجم صادرات سویای خود به چین را نسبت به سال گذشته 15 درصد افزایش دهد.

گفتنی است، برزیل در سال گذشته در هشت ماه اول سال تنها 44 میلیون تن سویا به چین صادر کرده که برخلاف سال گذشته این حجم در سال جاری به 50.9 میلیون تن رسیده است.