کدخبر: ۲۴۹۱۵۰ لینک کوتاه

اقلامی که سوئیس می‌خواهد بعد از تحریم‌ها به ایران صادر کند

اقتصادنیوز: سوئیس امروز از مذاکره با ایران و آمریکا بر سر ایجاد کانال پرداخت ویژه موارد اولویت دار به منظور تداوم صادرات دارو و مواد غذایی از این کشور به ایران خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا وزارت امور اقتصادی سوئیس امروز در بیانیه ای اعلام کرد که این کشور متعهد به حفاظت از منافع اقتصادی خود بوده، به دقت تحولات را زیر نظر دارد و مسئولان سوئیسی با مسئولان ذی ربط ایران، آمریکا و اتحادیه اروپا در تماس هستند.

وزارت امور اقتصادی سوئیس در ادامه این بیانیه بر تعهد برن بر اطمینان از صادرات دارو و مواد غذایی به ایران تاکید کرده و از تماس با شرکت های سوئیسی، آمریکایی و ایرانی برای برقراری این کانال مالی خبر داده است.

به نوشته رویترز، وزارتخانه مربوطه توضیح بیشتری در مورد این برنامه نداد.

به گزارش ایرنا، 'بهرام قاسمی' سخنگوی وزارت امورخارجه، امروز در مورد ساز وکار مالی اروپا (اس پی وی) اظهار داشت: این فرایند مشمول مرور زمان نشده و به خوبی پیش می‌رود.

وی با بیان این که ما با اتحادیه اروپا و 1+4 در تماس دائم هستیم، افزود: این نوع مکانیسم های جدید به ویژه در حوزه پولی و مالی، مکانیسم پیچیده‌ای بوده و تا حدی زمانبر هستند و وقتی قرار است ساز و کار جدیدی به کار گرفته شود، باید با دقت لازم کار شود.

قاسمی با اشاره به این که اگر کمی صبر کنید کلیات «اس پی وی» مشخص و اعلام می شود، ابراز امیدواری کرد این مکانیسم در زمان کوتاه تری به مرحله اجرا برسد.

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره ساز و کار اتحادیه اروپا اظهار داشت: این ساز وکار به نقاط خوبی هم رسیده و به زودی این ساز وکار اعلام خواهد شد، چنین مکانیزمی بخصوص وقتی قرار است تعداد زیادی از کشور ها مانند اعضای اتحادیه اروپا روی آن تفاهم کنند و تضمین‌های مورد نیاز ایران را هم مدنظر قرار دهند پیچیدگی هایی دارد و طبیعی است که چنین موردی زمان‌بر است.

به گزارش ایرنا، یکی از سخنگویان اتحادیه اروپا به تازگی در گفت وگو با دویچه وله اعلام کرد که ساز وکار ویژه مالی برای حفظ مراودات مالی و تجاری این اتحادیه با ایران در دست اجرا است.

وی افزود: اتحادیه اروپا مصمم است توافق هسته ای با ایران را حفظ کند.

اتحادیه اروپا پیش از این تاکید کرده بود که با قانون موسوم به 'قانون مسدودکننده' یا 'مقررات مقابله‌ای' به اتحادیه اروپا این امکان را خواهد داد تا با نادیده گرفتن احکام صادر شده در دادگاه‌های ایالات متحده، در برابر تحریم‌های فرامرزی آمریکا پس از خروج یکجانبه این کشور از برجام بایستد.