کدخبر: ۲۵۳۸۷۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

گسترش روابط چین و روسیه در زمینه انرژی

اقتصاد نیوز: معاون اول نخست وزیر چین گفت:«در بحبوحه سیاست های یک جانبه و سیاست تجاری حمایت از تولیدات داخلی، تقویت همکاری چین و روسیه در زمینه انرژی، برای حفظ مشترک امنیت انرژی و شکل دادن به اقتصاد آزاد جهان بسیار اهمیت دارد .

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم؛ ایگور سچین، رئیس بزرگترین شرکت نفت روسیه گفت  روابط بین چین و روسیه در زمینه انرژی با تصمیم کشورهای همسایه برای کار مشترک بر روی پروژه‌های جدید در قطب شمال عمیق‌تر می‌شود .

سچین در اولین گردهمایی انرژی روسیه و چین در پکن گفت:« رشد جدید همکاری بین چین و روسیه می‌تواند در زمینه توسعه مشترک منابع نفت و گاز در شرق دور روسیه باشد و همچنین میتوانند در زمینه توسعه کشتیرانی در طول مسیر دریای شمال  همکاری کنند».

هدف این پروژه ایجاد یک مجتمع برق عمده در منطقه خاور دور است. این هدف طبق نظر رئیس‌ رزنفت امیدوار کننده است. سوخت این مجتمع طبق گزارش های رسیده  زغال سنگ و انرژی تجدید پذیر خواهد بود و عمدتاً به چین انرژی صادر می کند .

سچین گفت:« ما احتمالاً همکاری هایمان را در زمینه مواد پتروشیمی و تهیه گاز هم افزایش می دهیم. این روابط متقابل نیاز به همکاری دارند. سیستم‌های بانکی چین نیاز بیشتری دارند. فرصتی وجود دارد برای ساخت شبکه های یکپارچه و این فرصت را داریم که با هم در کشور های دیگر کار کنیم ».

طی سال‌های گذشته مسکو و پکن به طرز قابل توجهی همکاری در زمینه انرژی را افزایش دادند، به طوری که روسیه غنی از انرژی از نزدیکی خود به چین برای رشد بازار این کشور آسیایی استفاده می کند .

بعلاوه، هر دو کشور در وسط درگیری های ژئوپلیتیکی و تجاری قرار دارند که آمریکا به راه انداخته است. تحریم‌های متعدد آمریکا علیه روسیه و درگیری تجاری فعلی واشنگتن و پکن، چین و روسیه را وادار کرده همکاری خود را تقویت کنند .

هان ژنگ، معاون اول نخست وزیر چین گفت:«در بحبوحه سیاست های یک جانبه و سیاست تجاری حمایت از تولیدات داخلی، تقویت همکاری چین و روسیه در زمینه انرژی، برای حفظ مشترک امنیت انرژی و شکل دادن به اقتصاد  آزاد جهان بسیار اهمیت دارد .