کدخبر: ۲۵۵۰۱۱ لینک کوتاه

کره شمالی به دنبال ویتنام خواهد رفت

به نظر می‌رسد کره شمالی به دنبال الهام گرفتن از ویتنام در زمینه پیشرفت های اقتصادی است و یکی از اهداف مهم سفر اخیر وزیر خارجه کره شمالی به ویتنام نیز همین مساله بوده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، خبرگزاری یونهاپ اعلام کرد: ری یونگ هو وزیر خارجه کره شمالی اخیرا یک سفر چهار روزه به ویتنام داشته تا با پام بین مینه وزیر خارجه ویتنام دیدار کند. یکی از مهمترین اهداف سفر وزیر خارحه کره شمالی به ویتنام ، مطالعه و بررسی موفقیت های اقتصادی ویتنام بوده است.

بر اساس این گزارش اوایل دهه 1990 میلادی ، ویتنام و کره شمالی مانند همدیگر کشورهای فقیری بودند با تولید ناخالص سرانه ای حدود 2 هزار دلار در سال 2011 میلادی. از آن زمان تاکنون تولید ناخالص داخلی سرانه ویتنام سه برابر شده در حالی که این میزان برای کره شمالی کاهش یافته است. پیشرفت چشمگیر ویتنام در زمینه موفقیت های اقتصادی عمدتا به خاطر کاهش دخالت دولت در فعالیت های اقتصادی بوده است. دولت ویتنام اجازه داده است تا نیروهای بازار موجب رونق و تقویت بخش های خدماتی و صنعتی شود.

البته در عین حال حزب کمونیست ویتنام کنترل کامل کشور را در دست داشته و مخالفان سیاسی اش را سرکوب کرده است. این یک شیوه از ظهور و پیشرفت اقتصادی است که احتمالا مورد توجه کیم جونگ اون رهبر کره شمالی واقع شده است. اگر کره شمالی بخواهد از مسیر ویتنام تبعیت و پیروی کند، این بدان معناست که پیونگ یانگ نیز از جهانی شدن استقبال می کند. در سال 2017 میلادی تجارت ویتنام به عنوان درصدی از تولید ناخالص داخلی به بیش از 200 درصد رسیده است و اقتصاد این کشور بیشتر از هر کشور دیگری در زمینه جهانی شدن پیشرفت داشته است.

علت اصلی پیشرفت ویتنام در زمینه جهانی شدن، توجه و تمرکز بیش از حد بر صادرات است. ویتنام نیز مانند چین ، بازار کار ارزان قیمت خود را به روی سرمایه گذاران خارجی باز کرد و به یک مرکز مهم برای تولید کالاها با هزینه پایین تبدیل شد. این کشور اکنون یک صادر کننده بزرگ و مهم تجهیزات و محصولات الکترونیک است و چین و آمریکا مهمترین و بزرگترین خریداران محصولات ویتنام به شمار می روند. ویتنام اکنون به یکی از بزرگترین وارد کنندگان قطعات ماشین آلات و منابع طبیعی از کره جنوبی و چین تبدیل شده است.

مارکوس نولند اقتصاددان برجسته که درباره اقتصاد کره شمالی تحقیق می کند، بر این باور است که اقتصاد کره شمالی می تواند پرواز کند اگر بازارهای این کشور به روی سرمایه گذاران بزرگ خارجی باز شود، دقیقا همان کاری که ویتنام انجام داده است. کره شمالی که هم مرز با چین و کره جنوبی یعنی قدرت های بزرگ اقتصادی آسیا است، از نظر موقعیت و جایگاه می تواند از مزیت روابط تجاری با کشورهای ثروتمند همسایه اش بهره ببرد.