کدخبر: ۲۵۷۱۵۹ لینک کوتاه

تاثیر کاهش بودجه در برنامه های وزارت نیرو حداقل می شود

اقتصادنیوز: وزیر نیرو گفت: اگر بودجه وزارت نیرو در سال آینده نسبت به امسال کاهش داشته، بر اساس واقعیت هایی است که پیرامون ما وجود دارد و ما نیز سعی کردیم که تاثیر این کاهش را بر روی برنامه هایمان به حداقل برسانیم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، «رضا اردکانیان» امروز (سه شنبه) در خاتمه دومین همایش دوسالانه اقتصاد آب در محل اتاق ایران در جمع خبرنگاران، افزود: هرچه بودجه واقعی تر باشد، احتمال تحقق آن در طول سال بیشتر می‌شود.

به گفته این مقام مسئول، تکیه وزارت نیرو فقط بر بودجه دولتی نیست و از محل فروش آب و برق دارای منابع داخلی است.

اردکانیان اظهارداشت: درخواست ما این بوده و خواهد بود که منابع داخلی وزارت نیرو، همچون گذشته در اختیار این وزارتخانه باشد تا برنامه‌های خود را اجرایی کند؛ این خواسته ما شنیده شده و انتظار می‌رود بتوانیم برنامه های خود به ویژه برای تابستان 1398 که مدیریت اوج بار برق و تامین آب شرب است، را اجرایی کنیم.

**اجرای پروژه های آب شیرین کن

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: هم اینک 40 پروژه آب شیرین کن در کشور در حال فعالیت است و پروژه‌های دیگری در استان‌های جنوبی و شمالی کشور تعریف شده است.

وی بیان داشت: یکی از سیاست‌های وزارت نیرو این است که بتوانیم از منابع آب دریا حداکثر استفاده را برای مصارف آب شرب انجام دهیم.

اردکانیان درباره پروژه های آب ژرف نیز گفت: برنامه دولت و وزارت نیرو در این زمینه همکاری نزدیک با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است و در یک مورد آن معروف به «چاه سیستان» قرار شده، پس از انجام تحقیقات کامل و مشخص شدن نتایج پروژه در ابعاد فنی، کمی، کیفی و اقتصادی تصمیم گیری انجام شود، اما هنوز در مرحله مطالعه است.

وی بیان داشت: در سال‌های گذشته تغییراتی در جهت بهبود و اصلاح برنامه ها در بخش کشاورزی و سایر بخش ها از منظر آب انجام شده است، اما یکی از موضوعات اساسی در این راستا سرعت تغییر اقلیم است.

وزیر نیرو یادآور شد: به موازات تغییر اقلیم به سمت شرایطی حرکت می‌کنیم که در آن شاهد گرمتر شدن هوا و کاهش بارش ها هستیم، به طوری که در 50 سال گذشته به طور متوسط هر 10 سال، چهار دهم درجه سانتیگراد و در مجموع به طور متوسط 2 درجه سرزمین ایران گرمتر شده است.

اردکانیان خاطرنشان کرد: کشور از ظرفیت های بالقوه زیادی برخوردار است؛ اما اینکه چطور و با چه ساز و کار، سیاست ها و ابزارهایی از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم محل بحث است.

وی آب را یک عرصه میان بخشی و بین رشته ای توصیف کرد و گفت: نباید اجازه دهیم ساختارهای بخشی کشور سایه سنگین خود را روی این بخش بیاندازد.

این مقام مسئول تصریح کرد: اگر بتوانیم در جهت به رسمیت شناختن ماهیت میان بخشی آب حرکت کنیم که این مهم در دولت و بیرون از دولت و در ارتباط تنگاتنگ با بخش خصوصی میسر می شود، تردیدی نیست که در آینده مشکلی به نام آب نخواهیم داشت.

وزیر نیرو در خاتمه بیان داشت: اگر در انجام کارها به صورت نظام مند عمل کنیم، آب می‌تواند یک فرصت برای کشور باشد؛ همانطور که پدران و نیاکان ما در قرن ها و دوره های گذشته آن را مدیریت کردند.