کدخبر: ۲۶۱۲۹۰ لینک کوتاه

تامین نیاز وارداتی صنعت سیمان از محل ارز صادراتی

اقتصادنیوز: معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تامین نیازهای وارداتی صنعت سیمان از محل ارز حاصل از صادرات آنها در دستور کار قرار دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، «جعفر سرقینی» امروز (سه‌شنبه) در آیین افتتاح دهمین نمایشگاه صنعت سیمان و صنایع وابسته در محل نمایشگاه های بوستان گفت و گو افزود: این شیوه برای صنعت فولاد نیز پیگیری می شود.
وی گفت: اقتصاد مقاومتی همواره با معدن و صنایع معدنی عجین بوده و در دور گذشته تحریم‌ها و تحریم‌های فعلی این بخش کمترین آسیب را دیده است.
سرقینی اظهار داشت: اکنون صادرات و تهیه مواد اولیه و قطعات مورد نیاز در بخش معدن و صنایع معدنی دشوار شده، اما صنایع معدنی متوقف نشده اند.
معاون وزیر صنعت معدن و تجارت آمارهای هشت ماهه امسال در بخش معدن و صنایع معدنی را نشانه تداوم تولید در این بخش دانست و گفت: تولید فولاد در این مدت 18 درصد نسبت به دوره مشابه پارسال رشد داشته اما تولید سیمان در دوره یاد شده نیم درصد کاهش بوجود آمد.
وی خاطرنشان کرد: شرایط سخت کنونی و تحریم‌ها را پشت سر خواهیم گذاشت و در دوره های گذشته شرایطی سخت تر از این را تجربه کرده ایم.
معاون وزیر صنعت معدن و تجارت خواستار آن شد تا انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان به ارائه پیشنهادات خود برای کاهش و رفع مشکلات در این صنعت بپردازد.
سرقینی در عین حال افزود: هر صنعتی دوران فراز و نشیب دارد، اما توسعه کشور بدون تولید سیمان مفهومی ندارد.
به گفته این مقام مسئول، بازار سیمان ایران گسترده است و در جاده ها، بافت های فرسوده شهری، روستاهای کشور و اجرای حجم عظیم پروژه های عمرانی در بخش های مختلف به سیمان نیاز داریم.
وی اظهار داشت: چنانچه کشور از موضوع تحریم‌ها رهایی پیدا کند، شرایط صنعت سیمان نیز بهبود خواهد یافت و بازارهای متنوعی پیش روی قرار می گیرد.
سرقینی گفت: امروز 29 درصد صنعت سیمان متعلق به بخش خصوصی واقعی است و این مهم که یک تکلیف قانونی است، قابلیت افزایش دارد.
به گفته وی، امسال حداقل 48 میلیون تن سیمان در کشور مصرف و 12 میلیون تن صادر می‌شود و با مجموع 60 میلیون تن تولید می توان کماکان به آینده امیدوار بود.
سرقینی اظهارداشت: 10 میلیون تن ظرفیت تولید جدید در عرصه سیمان در راه است و دیر یا زود وارد بازار خواهد شد.