کدخبر: ۲۶۱۹۵۱ لینک کوتاه

تا آخر سال منتظر افزایش دستمزد نباشید

اقتصادنیوز: یک کارشناس بازار کار با بیان اینکه تا پایان سال بعید به نظر می‌رسد افزایش دستمزدی برای کارگران صورت بگیرد، گفت: دولت کالا‌های اساسی را به صورت ماهانه در اختیار حداقل بگیران قرار دهد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ حمید حاج اسماعیلی در گفت‌وگو با خبرنگار  گروه اقتصاد خبرگزاری میزان درباره ترمیم دستمزد کارگران اظهار کرد: از گذشته دستمزد در کشور در سطح پایینی قرار داشته و هنوز هم فاصله زیادی برای رسیدن به پرداخت دستمزد مناسب داریم.

این کارشناس بازار کار با بیان اینکه رسیدن به این هدف نیاز به یک اقدام جدی دارد افزود: باید به صورت عمومی دستمزد را متناسب با شرایط اقتصادی و نیاز‌های مردم افزایش دهیم چه در بخش کارگری و چه در بخش کارمندی این کار باید صورت بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه دولت باید برای افزایش دستمزد‌ها برنامه جدی داشته باشد، گفت: طی ماه‌های گذشته قدرت خرید کارگران کاهش پیدا کرده و نیازمند حمایت جدی هستند، معمولا در چنین زمان‌هایی دولت‌ها مداخله می‌کنند و بر اساس تکالیفی که حاکمیتی است و قانون اساسی برای آن‌ها تعیین کرده از نیروی کار حمایت می‌کنند.

حاج اسماعیلی ادامه داد: دولت تاکنون نتوانسته اقدام مناسبی در این باره انجام دهد هر چند طی یک ماهه اخیر سبد کالایی به مددجویان کمیته امداد، بهزیستی و کارمندانی که حقوق زیر ۳ میلیون تومان دریافت می‌کنند اختصاص داده اما، اینکار کفاف هزینه‌ها را نمی‌دهد.

این کارشناس بازار کار تصریح کرد: باید کمک‌ها به صورت غیرنقدی باشد تا بار روانی تورم با این افزایش قیمت‌ها در جامعه و بازار وجود نباشد و در عین حال کارساز باشد.

وی با بیان اینکه دولت کالا‌های اساسی را به صورت ماهانه در اختیار حداقل بگیران قرار دهد، گفت: همچنین به دلیل بالا بودن اجاره مسکن در کشور، دولت باید وام ودیعه مسکن برای افرادی که اجاره نشین هستند اختصاص دهد که معمولا به عنوان سپرده بانکی به بانک‌های کشور بر می‌گردد و مشکلی برای بازار ایجاد نمی‌کند.

حاج اسماعیلی با بیان اینکه حمایت‌های دولت آن گونه که انتظار می‌رفت نبوده است، تصریح کرد: تا پایان سال بعید به نظر می‌رسد افزایش دستمزدی برای کارگران صورت بگیرد و اگر قرار بر افزایش باشد، برای سال آینده اتفاق خواهد افتاد.