کدخبر: ۲۶۳۸۱۰ لینک کوتاه

ارزان کردن تعرفه های خدمات مخابرات امکاغن پذیر نیست

اقتصادنیوز: مدیر عامل شرکت مخابرات ایران در خصوص کاهش تعرفه های خدمات مخابرات گفت: تعرفه های ما بسیار پایین است و کاهش بیش از این برای ما مقدور نیست. به همین دلیل تلاش مان این است که درآمدهای خود را در سرویس های ارزش افزوده به دست بیاوریم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، سید مجید صدری روز دوشنبه در نشست با خبرنگاران افزود: اگر بخواهیم در حوزه توسعه پیشرفت کنیم باید قیمت ها را بالا ببریم و امیدواریم تنظیم مقررات در این خصوص به ما کمک کند.
وی همچنین در خصوص رای دیوان عالی در خصوص حذف آبونمان از قبض تلفن ثابت گفت: فکر می کنیم در این حوزه در حق مخابرات اجحاف شده است. این رای عملا برای مصوبه سازمان تنظیم و برای ابطال مصوبه بوده است نه جهت ابلاغ به ما. نکته ای که وجود دارد این است که این کار صد در صد به ضرر شرکت مخابرات است.
صدری ادامه داد: ما قصد توسعه مخابرات را داریم و توسعه هزینه بر است. البته ما موظف به اجرای قانون و در حال طراحی سیستم برای عملیاتی کردن این قانون هستیم. در کنار این، ما به کمک سهامداران عمده و وزیر ارتباطات در حال تلاش هستیم که این رای را برگردانیم چون به نفع ما نیست. دنبال دور زدن قانون نیستیم اما این مبلغ که سالی 700میلیارد است می تواند به ما کمک شایانی کند. هر کار فنی هزینه نگهداری دارد و ما نیز خط تلفن منازل و شرکت ها را نگهداری می کنیم و این هزینه دارد.
وی در خصوص ارتباط با بورس هم گفت : تلاش ما این بوده که ارتباط مان را با بورس برقرار کرده و رشد کنیم. تقریبا درآمد کل مخابرات نسبت به سال گذشته 8 درصد، درآمد عملیاتی 6 درصد، هزینه کل 8 درصد، هزینه عملیاتی 4 درصد، سود عملیاتی 48 درصد و سود خالص بالای 10 درصد رشد داشته است. 
او در خصوص برنامه راهبرد 5ساله مخابرات و بحث همراه اول و مخابرات نیز گفت : ما دنبال ادغام نیستیم و قصد داریم اف ام سی را در هر دو شرکت دنبال کنیم.
صدری در خصوص طرح تازه مخابرات به نام مهمان من گفت: بر اساس این طرح، زمانی که مشتری یک رستوران یا شرکت تماس می‌گیرد، آن تماس رایگان است و هزینه تماس هر قدر که باشد به عهده آن کسب و کار است.
او در خصوص حذف قبض کاغذی گفت: درصد بالایی از پرداخت ها غیر حضوری است و زیر یک درصد پرداخت قبضی داریم. طبق وظیفه باید قبض را در برخی مناطق توزیع کنیم. باید بررسی های انجام شود.»
وی در خصوص تاثیر نرخ ارز بر مخابرات هم گفت :نرخ ارز در بازار مخابرات تاثیر داشت، تا مدتی قبل قیمت فیبر نوری 6هزار تومان بود و الان 28 هزار تومان است. باید تلاش کنیم که بتوانیم این مسئله را مدیریت کنیم. در این خصوص مصوبه ای به صورت تعادلی 5درصد منفی یا مثبت را در قراردادها اعمال کرده است که توانست این مشکل را در قراردادهای ما مدیریت کند.
وابستگی به تکنولوژی خارجی از دیگر پرسش ها در نشست بود که صدری در پاسخ گفت: وابستگی ما به خارج از کشور نسبت به حوزه موبایل کمتر است و بسیاری از امکانات مورد نیاز در کشور تولید می شود. بالای 70 درصد کارها داخلی است و 30 درصد از افراد خارجی کمک می گیریم.