کدخبر: ۲۶۴۲۵۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
با وجود واردات گوشت مردم هنوزم ناراضی اند

با وجود واردات گوشت مردم هنوزم ناراضی اند

اقتصادنیوز: نماینده مردم سراب در مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که با وجود اینکه بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان نهاده‌های دامی و برخی محصولات کشاورزی همچون گوشت وارد می‌شود که معادل یک چهارم بودجه کشور است، مردم از وضعیت قیمت و بازار این محصولات ناراضی‌اند.

به گزارش ایسنا، یوسف داوودی امروز (چهارشنبه) در پنجمین کنگره بین‌المللی کلینیسین‌های دام‌های بزرگ در سالن همایش‌های رازی اظهار کرد: سالانه ۱۰۰ هزار میلیارد تومان نهاده دامی و محصولات کشاورزی همچون گوشت قرمز وارد می‌شوند که این رقم معادل یک چهارم کل بودجه کشور است اما مردم از قیمت گوشت و تولیدکنندگان از قیمت نهاده‌های دامی راضی نیستند.

وی افزود: اگر کل بودجه سال ۱۳۹۸ را با احتساب ۱.۵ میلیون بشکه صادرات نفت به قیمت ۵۴ دلار در نظر بگیریم می‌بینیم که این بودجه با رقمی معادل ۴۰۷ هزار میلیارد تومان بسته شده است که تقریبا ۲۵ درصد آن صرف واردات نهاده‌های دامی و برخی محصولات کشاورزی همچون گوشت می‌شود.

وی با بیان اینکه سالانه یک میلیارد دلار صرف واردات این کالاها می‌شود، گفت: در وزارت جهاد کشاورزی باید نگاه‌ها تغییر پیدا کند تا بتوانیم محصولاتی همچون ذرت، کنجاله سویا و جو را که به ترتیب ۹۵ درصد، ۹۰ درصد و ۵۰ درصد آنها وارداتی هستند در داخل تولید کنیم و بتوانیم ثبات و تعادل بیشتری در بازار آنها ایجاد کنیم.

داوودی به جذب بیش از حد و اندازه دانشجوی دامپزشکی در دانشگاه‌های کشور انتقاد و اظهار کرد: هدف از راه‌اندازی دانشگاه آزاد جذب دانشجو و گرفتن پول از مردم نبوده است بلکه قرار بود تا عقب ماندگی‌های سال‌های قبل از دانشگاه آزاد را با این دانشگاه جبران کند اما در حال حاضر جذب بیش از حد دانشجو تاثیر معکوس در این زمینه گذاشته است و از سوی دیگر دانشگاه‌های دولتی نیز به نام شبانه و پیام نور و برخلاف قانون از مردم پول می‌گیرند.

به گزارش ایسنا، در پایان این مراسم از دکتر تقی تقی‌پور بازرگانی دامپزشک ۷۰ ساله که یکی از بهترین دامپزشکان دوران خود بوده است و دانشجویان بسیاری به جامعه دامپزشکی تقدیم کرده است تقدیر به عمل آمد.