کدخبر: ۲۶۹۵۷۱ لینک کوتاه

وزیر راه و شهرسازی: قصد افزایش وام مسکن را نداریم

اقتصاد نیوز: وزیر راه و شهرسازی گفت: قصد افزایش وام مسکن را نداریم، دلیل آن هم این است که افزایش وام مسکن به افزایش و رشد قیمت خانه کمک می‌کند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم؛ محمد اسلامی دقایقی پیش در جمع خبرنگاران با اشاره به افتتاح 528 واحد مسکن اقشار کم‌درآمد در کوی کوثر اراک و برنامه‌های دولت برای مسکن اقشار کم درآمد در کشور اظهار داشت: جریان بخشی به تولید مسکن یکی از برنامه‌های محوری دولت دوازدهم بوده ک هدر این راستا این پروژه مسکونی مجتمع کوثر از همان نوع پروژه‌های مورد نظر دولت است و ما این را در قالب پروژه 400 هزار واحدی جدید توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اراضی جدیدی که استاندار مرکزی در جوار این مجموعه در نظر گرفتند آن را ادامه خواهیم داد.

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود که  اینجا نزدیک به 8 هزار واحد استطاعت  و قابلیت احداث داشته باشد که هم قشر متوسط و هم اقشار کم‌درآمد را به طور ترکیبی بتواند جا و اسکان دهد.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: موضوع مهمی که وجود دارد این است که این مکان یکی از مکان‌های مهم و خوش موقعیت است که جاذبه زندگی و کیفیت زندگی خوبی خواهد داشت، نکته مهمی که بنیاد مسکن آن را رعایت کرده است، رعایت استاندارهای شهرسازی، معماری، تناسب‌ فضاها و نرخ پراکندگی بلوک‌ها و عدم اشراف به یکدیگر است که سبب رعایت شئونات فرهنگی در معماری اسلامی شده که قابل ستودن است.

اسلامی بیان کرد: بخشی از سرانه‌ها بنیاد مسکن ایجاد کرده، مثل مسجد، مدرسه  و سایر فضاها را هم با مشارکت مردم و خیران و نقشی که استاندار مرکزی ایفا خواهند کرد در دستور کار قرار خواهد گرفت به نحوی که مردمی که اینجا زندگی می‌کنند از همه امکانات لازم برخوردار شوند.

وی با تبریک به 528 خانواری که منازل خود را امروز تحویل گرفتند عنوان کرد: امیدواریم همه مردم به ویژه‌ آنهایی که صاحب‌خانه نشدن در روزههای در پیش و یک یا دو سال آینده صاحب‌خانه شوند و در مسکن خود ساکن شوند.

وزیر راه و سهرسازی با اشاره به برنامه‌های دولت برای اقشار کم‌درآمد خاطرنشان کرد: درباره اقشار تحت پوشش  سازمان‌های حمایتی نیز زمین در اختیار کمیته امداد و سازمان بهزیستی قرار دادیم و یا قرار حواهیم داد.

اسلامی ادامه داد: نزدیک به 60  هزار واحد پروژه‌های مسکن مهر  را در سطح کشور به کمیته امداد ارائه کردیم و آنها نزدیک به 10 هزار واحد را انتخاب کردند که در اختیار گرفته و تکمیل کنند، یک معاهده و قراردادی بین بنیاد مسکن و کمیته امداد قرار دارد که سازمان برنامه و بودجه حمایت کرده است.

وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: این برنامه‌ها به صورت استمراری و غیر اتفاقی بوده تا این سازمان‌ها دهک‌های یک و دو را پوشش دهند.

وی اضافه کرد: در شهرهای مختلف در برنامه ما است که  دهک‌های سه تا هفت را هم با همین شیوه که  شرکت‌ها و انبوه‌سازها  احداث کنند، ما زمین را می‌دهیم، حمایت و ارائه تسهیلات هم داریم، تا مردم متناسب با استطاعت خود واحد خود را انتخاب و خریداری کنند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به افزایش وام مسکن گفت: قصد افزایش وام مسکن را نداریم، دلیل آن هم این است که افزایش وام مسکن به افزایش و رشد قیمت خانه کمک می‌کند و قشری که هدف ما هستند باز دوباره دچار مشکل می‌شوند، هدف ما این است که بتوانیم با چند تدبیری که در دستور کار داریم بتوانیم قیمت تمام شده را کنترل کنیم، فکر هم می‌کنیم که موثر خواهد بود.

اسلامی با اشاره به قرار داشتن در ایام نوروز افزود: در این ایام سفر خوش و ایمن را برای مردم آرزو داریم، مقدمات فراهم شده و ستادها تشکیل شده‌اند، سازمان راهداری ما هرکجا که هوا اجازه دهد و سردی هوا مانع نشود جاهایی که باید روکش، ترمیم خط‌کشی و یا تعویض علائم، تجهیزات و اقلامی که مربوط به هوشمندسازی است را انجام می‌دهد، کار مشتکری با پلیس و واحدهای امدادی  در دست اقدام است.

وی اضافه کرد: امیدواریم که مقدماتی که فراهم کردیم و با اقدام مهمی که سهم 99 درصدی مردم است درست رانندگی کنند، ایام نوروز و سفر را به کام  خود و دیگران تلخ نکند، تا سال بی‌خادثه‌ای را پشت سربگذاریم.