کدخبر: ۲۶۹۸۱۶ لینک کوتاه

اسلامی خبر داد:

پروژه وزارت راه برای خانه‌دار شدن اقشار کم‌درآمد

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: این وزارتخانه وظیفه تعادل بخشیدن به عرضه و تقاضای مسکن را دارد و در این ارتباط اقشار کم درآمد و متوسط جامعه را در اولویت قرار داده ایم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، محمد اسلامی بعدازظهر جمعه در حاشیه مراسم گرامیداشت روز مهندس که از سوی سازمان نظام مهندسی ساختمان در محل تالارهای وزارت کشور برپا شده بود، به خبرنگاران توضیح داد: دهک های درآمدی سه تا هفت به عنوان جامعه هدف این وزارتخانه برای خانه دار کردن است، دهک های یک و دو تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد قرار دارند و در پنج استان هم برای هر پنج دهک برای خانه دار کردن افراد برنامه ریزی لازم را به عمل آورد.

وی با اشاره به اینکه وزارت راه و شهرسازی سخنی از افزایش وام مسکن به میان نیاورده است، گفت: آنچه برای این وزارتخانه مهم است اینکه بتوانیم تولید مسکن را به یک جریان پایدار مبدل سازیم.

اسلامی خاطرنشان ساخت: تلاش این وزارتخانه، تحقق تامین مسکن قشری از جامعه که بتوان در یک دوره زمانی مشخص از یک دستگاه واحد مسکونی ملکی برخوردار شوند.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: برنامه این وزارتخانه جریان سازی برای تولید مسکن است و در واقع فعالان این بخش در زمینه ساخت مسکن به ایفای نقش می پردازند.

وی این را هم گفت که زمین و تسهیلات برای سازندگان توسط وزارت راه و شهرسازی فراهم خواهد شد و افزود: در برخی استانها نیز برای 2 دهک برنامه داریم و دهک های دیگر می توانند خودشان خانه دار شوند.

** نیاز سالانه به احداث 600 تا 800 هزار خانه 

مازیار حسینی معاون وزیر راه و شهرسازی نیز در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سیاست های انقباضی که در سالهای گذشته بر فضای ساختمان سازی حاکم بود موجب شد تا عرضه مسکن روندی کاهشی داشته باشد، درحالی که تقاضا رشد داشت.

به گفته وی، سالانه به احداث 600 تا 800 هزار واحد مسکونی در سال نیاز کشور است و این رقم حداقل نیاز محسوب می شود.

حسینی اضافه کرد: مسکن کالایی است که از ضوابط و روابط حاکم بر اقتصاد کشور تاثیرپذیری دارد و این مهم به شکل جدا قابل ارزیابی نیست.

وی افزود: یک اصل بدیهی در اقتصاد وجود دارد که آن نظام عرضه و تقاضاست و به این موضوع توجه لازم نشده است.

به گزارش ایرنا، احمد اصغری مهرآبادی قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در مسکن مهر پیش از این اعلام کرد: شهریورماه 1398 سال پایانی ساخت مسکن مهر است و مجموع آنها بیش از 2.2 میلیون واحد است.