کدخبر: ۲۷۰۸۸۶ لینک کوتاه

سهم هر نروژی از صندوق ذخیره ارزی این کشور چقدر است؟

اقتصادنیوز: صندوق ثروت ملی نروژ که با یک تریلیون دلار دارایی بزرگترین صندوق ثروت در جهان است برای هر نروژی ۱۹۳ هزار دلار سهم دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایبِنا، صندوق ثروت ملی نروژ با دارایی یک تریلیون دلار که بزرگترین صندوق ثروت ملی جهان است در سال گذشته میلادی به دلیل تلاطم بازارهای جهانی اقدام به خرید سهام با قیمت ارزان کرد.

البته از آنجایی که در بازارهای جهانی تلاطم وجود داشت این صندوق ۴۸۵ میلیار کرون معادل ۵۶.۷۶ میلیارد دلار در طول سال ۲۰۱۸ میلادی ضرر کرد. در همین حال مدیر عامل صندوق ثروت ملی نروژ گفت: در سه ماه پایانی سال ۲۰۱۸ میلادی ۱۸۵ میلیارد کرون سهام خریداری کردیم و این خرید در پایان سال ۲۰۱۸ میلادی ۲.۲ درصد به ارزش بازار این صندوق افزود.

بر همین اساس، سهم هر نروژی از صندوق ثروت ملی این کشور ۱۹۳ هزار دلار است؛ اما بازگشت سود سرمایه این صندوق در سال گذشته میلادی ۶.۱ درصد روند نزولی داشت؛ در حالی که سود این صندوق در سال ۲۰۱۷ میلادی ۱۳.۷ درصد بود.

بر پایه این گزارش، صندوق ثروت ملی از طریق درآمدهای نفت و گاز و تغییرات بازار تزریق می شود و از زمان راه اندازی آن در دهه ۱۹۹۰ میلادی به بعد فقط دو مرتبه در سال ۲۰۰۲ و ۲۰۱۸ میلادی با کاهش روبرو شده است.