کدخبر: ۲۷۱۵۰۶ لینک کوتاه

افزایش میزان صادرات ایران به جمهوری آذربایجان

اقتصادنیوز: سفیر ایران در جمهوری آذربایجان گفت: حجم کالاهای صادراتی ایران به جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۱۸ میلادی در همسنجی با سال پیش از آن، ۷۳ درصد افزایش داشته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، «جواد جهانگیرزاده» روز یکشنبه در آیین بهره برداری از مرحله دوم پایانه مرزی بیله سوار مغان افزود: این شرایط باید ادامه داشته باشد زیرا فضای مناسبی برای صادرات و ارز آوری به کشور فراهم شده است.
او تاکید کرد: باید اعتراف کرد که پایه پیوندهای بازرگانی ما با جمهوری آذربایجان ضعیف است و برای تقویت آن نیازمند تلاش های بیشتری هستیم.
سفیر ایران در باکو بیان کرد: می توان با برنامه ریزی لازم و ایجاد زیرساخت های مناسب حجم تبادلات تجاری بین دو کشور را 10 برابر افزایش داده و به پنج میلیارد دلار رساند.
جهانگیرزاده با قدردانی از مسئولان گمرک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان گفت: در سال 2018 از چهار گمرک مرزی جمهوری آذربایجان با ایران، فعالیت سه گمرک 24 ساعته شده است.
سفیر ایران در جمهوری آذربایجان همچنین بیان کرد: استان اردبیل با توجه به قابلیت و ظرفیت های خود در پیوندهای تجاری و اقتصادی با جمهوری آذربایجان می تواند نقش مهمی داشته باشد.
او همچنین با اشاره به قابلیت های گردشگری سیاحتی و درمانی اردبیل تاکید کرد: باید با ایجاد زیرساخت های مناسب و سرمایه گذاری، از این ظرفیت که ارزآوری و منافع بیشتری برای کشور دارد، بیشترین استفاده شود.
مرحله دوم پایانه مرزی بیله سوار مغان شامل 9 هکتار محوطه سازی، 44 هزار مترمکعب خاک برداری و 42 هزار متر مکعب خاک ریزی است.
مرحله دوم این پایانه از سال 94 آغاز شده که برای اجرای این طرح بیش از 180 میلیارد ریال از محل اعتبارهای سازمان راهداری کشور هزینه شده است.
این پروژه شامل نماز خانه، سنگ نمای محوطه، سرویس بهداشتی، ساختمان اداری، اجرای پارکینگ مسقف و رویه بتونی است.
در جریان سفر معاون وزیر راه و شهرسازی و رییس اداره حمل و نقل و پایانه های کشور همچنین راهداخانه بودالالو در زمینی به گستره پنج هزار متر مربع و با زیربنای 800 متر مربع با هزینه 10 میلیارد ریال و نیز باشگاه آمادگی جسمانی 26 آذر در محل اداره کل راهداری پیشین استان اردبیل راه اندازی شد.