رشد اقتصادی آمریکا کاهش یافت

کدخبر: 271879
اقتصاد نیوز: دولت آمریکا اعلام کرد اقتصادش ۲.۶ درصد از اکتبر تا دسامبر رشد کرده است که نسبت به ۳.۴ درصد سه ماهه سوم کندتر بوده است .

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم؛ هزینه در بخش ساخت و ساز در آمریکا به طرز غیر منتظره ای در دسامبر کاهش یافت. سرمایه گذاری در پروژه های خصوصی و پروژه های عمومی پایین آمده است. اقتصاددان‌ها انتظار دارند دولت  دورنمای رشد اقتصادی خود را در سه ماهه چهارم 2018 اصلاح کند. 

گزارش وزارت بازرگانی نشان داد که اقتصاد شتابش را در انتهای 2018 از دست داده است. رشد اقتصادی به خاطر کاهش 1.5 تریلیون دلاری مالیات و پایین آمدن هزینه های دولت کند می شود. تنش های تجاری بین آمریکا و چین به همراه کند شدن اقتصاد های جهانی هم به فعالیت داخلی آمریکا ضربه زده است . 

گزارش هزینه در زمینه ساخت و ساز در دسامبر ضعیف بود که شامل خرده فروشی ها، ساخت و سازها و خرید و فروش خانه می شد . 

استیون شیلد، اقتصاددان موسسه مودی گفت:« این گزارش نشان می دهد اقتصاد آمریکا شتابش را در انتهای سال 2018 از دست داده است» . 

هزینه در بخش ساخت و ساز 0.6 درصد پس از 0.8 درصد افزایش ماه نوامبر، کاهش یافت. اقتصاددان‌ها پیش بینی کرده بودند هزینه در این بخش 0.2 درصد در دسامبر افزایش یابد. در کل هزینه در بخش ساخت و ساز به صورت سالانه 1.6 درصد افزایش یافت .

 هزینه در این بخش 4.1 درصد در 2018 رشد کرد که ضعیف ترین حد از 2011 تا حالاست. انتشار گزارش ماه دسامبر با 5 هفته تاخیر انجام شد که دلیل آن تعطیلی دولت تا 25 ژانویه بود . 

دولت آمریکا اعلام کرد اقتصادش 2.6 درصد از اکتبر تا دسامبر رشد کرده است که نسبت به 3.4 درصد سه ماهه سوم کندتر بوده است . 

دانیال سیلور، یک اقتصاددان در موسسه جی پی مورگان گفت:« این روند کاهش رشد اقتصادی ادامه دارد و احتمالا شاهد 1.5 درصد رشد برای سه ماهه اول 2019 خواهیم بود . 

در دسامبر هزینه در پروژه های ساختمانی خصوصی 0.6 درصد افت کرد ، در حالی که در نوامبر 1.3 درصد رشد داشت. سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مسکونی خصوصی 1.4 درصد پس از 3.4 درصد رشد ماه نوامبر کاهش یافت . 

بازار مسکن به خاطر نرخ بالای رهن، مواد اولیه گران برای ساخت و ساز و کمبود زمین و نیروی کار کساد شده است. سرمایه‌گذاری در بخش مسکونی 0.2 درصد در 2018 سقوط کرد که بدترین عملکرد از 2010 تا حالا بوده است . 

هزینه در ساخت و سازهای غیر مسکونی که شامل ساخت و سازهای تولیدی و نیروگاههای برق می‌شود 0.4 درصد در دسامبر بالا رفت ، در حالی که یک در صد در نوامبر کاهش یافته بود، ولی در کل نیمه دوم سال کاهش داشت . 

سرمایه گذاری در پروژه های ساخت و ساز عمومی 0.6 درصد در دسامبر کاهش یافت. در نوامبر هم یک درصد پایین آمده بود. هزینه در ساخت و ساز های دولتی هم 2.2 درصد پس از 0.3 درصد افزایش نوامبر کاهش یافت . 

سرمایه گذاری در پروژه های ساختمانی دولتی 0.5% در دسامبر پایین آمد و به کمترین حد طی 8 ماه رسید. در نوامبر هم 1.1 درصد کاهش یافته بود . 

 

تیتر یک
  • روایت اکونومیست از هزینه‌های زیست‌محیطی گسترش رمزارزها

    اقتصادنیوز: هفته‌نامه اکونومیست با هشدار نسبت به پیامدهای زیست‌محیطی تولید بیت‌کوین، نوشته است که بدون ایجاد مقررات…

از دست ندهید
بلیط هواپیما