کدخبر: ۲۷۷۷۵۳ لینک کوتاه

اراده روسای جمهوری ایران و ترکیه بر رونق روابط اقتصادی استوار است

اقتصادنیوز: سفیر جمهوری ترکیه در تهران گفت: اراده روسای جمهوری ایران و ترکیه بر از سرگیری و رونق روابط تجاری و مناسبات اقتصادی ۲ کشور با استفاده از همه امکانات موجود استوار است.

به گزارش اقتصادنیوز ؛ دریا اورس، روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: روسای جمهوری 2 کشور در تمامی دیدارهای خود در 8 سال اخیر به ظرفیت های بزرگ سرمایه گذاری و هدف گذاری 30 میلیارد دلاری معاملات تجاری 2 کشور اشاره کرده اند.
وی با بیان اینکه چند سال پیش حجم معاملات 2 کشور به 22 میلیارد دلار رسیده بود، اظهار داشت: بعد از اعمال تحریم ها از سوی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران و بروز برخی مشکلات اقتصادی جهانی، این حجم معاملات کاهش یافت.
سفیر جمهوری ترکیه در تهران با تاکید بر برقراری دوباره مناسبات اقتصادی و روابط تجاری بین 2 کشور، گفت: در سال جدید تلاش می شود حجم مبادلات اقتصادی 2 کشور به رقم های بسیار بالایی برسد و اراده بسیار بالایی بین روحانی و اردوغان، 2 سیاستمدار بزرگ منطقه، در این زمینه وجود دارد و هر دو مایل هستند به این رقم ها برسند.
اورس با اشاره به برخی موانع و تهدیدها در برقراری دوباره این مناسبات، ادامه داد: اگر بتوان این تهدیدها را به فرصت تبدیل و این بحران را به خوبی مدیریت کرد، به نفع 2 کشور خواهد شد و روابط اقتصادی، سیاسی و تجاری توسعه می یابد.
وی گفت: در ایران و ترکیه افراد مرتبط روی مسائل مختلف از جمله گمرکات، تورم، نوسانات ارز و کاهش ارزش پول ملی کار می کنند و تلاش می شود تورم مهار شود و نرخ ارز به قیمت واقعی خود برسد.
سفیر جمهوری ترکیه در تهران یادآوری کرد: تدابیر 2 طرفه از سوی هیات ها و کمیته های مشترک فنی برای حل مسائل و مشکلات تجار ایرانی و ترک اتخاذ می شود و هر چه زودتر مشکلات تجار در کمیسیون مشترک اقتصادی 2 کشور مطرح و راهکارهای لازم اتخاذ خواهد شد.
اورس با اشاره به اعمال تحریم ها از سوی آمریکا علیه جمهوری اسلامی، افزود: اقدام آمریکا در اعمال تحریم ها برای کشورهای مختلف موجب می شود تا تاثیر منفی آن بر تمامی کشورهای همسایه به صورت مستقیم یا غیرمستقیم ایجاد شود.
وی گفت: رئیس جمهوری ترکیه در تمامی محافل بین المللی به صراحت اعلام کرده که در برابر تحریم ها سرفرود نمی آوریم و از سیاست های مستقل خودمان پیروی می کنیم، زیرا کشور ما مستقل است.
اورس با بیان اینکه اردوغان اعلام کرده که تحریم ایران را قبول نمی کند، ادامه داد: ترکیه سعی می کند هرچه در توان دارد در کنار کشور دوست ایران قرار گیرد تا از تاثیر تحریم ها بر این کشور بکاهد.