کدخبر: ۲۷۸۶۱۵ لینک کوتاه

دو کارخانه نیشکر زیر آب رفت

معاون آموزش، پژوهش وفناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه کارخانه‌های ‌نیشکر‌ دهخدا و سلمان فارسی زیر آب رفت، گفت: سیل تاکنون ‌۷ هزار میلیارد تومانی ‌به ۵ کشت و صنعت نیشکر‌ خسارت وارد کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، برات قبادیان امروز در حاشیه بازدید از کشت و صنعت های دعبل خزاعی، سلمان فارسی و فارابی اظهار داشت: سیل تاکنون به بیش از 45 هزار هکتار از زمین‌های 5 کشت و صنعت شرکت توسعه نیشکر خسارات جدی وارد کرده و در کشت و صنعت‌های سلمان فارسی و دهخدا علاوه بر مزارع، تاسیسات و کارخانه‌ها خسارت جدی ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر برآورد دقیقی از میزان خسارت‌های سیلاب به کشت و صنعت های نیشکر ممکن نیست، گفت: با توجه به گسترش لحظه‌ای سیلاب، میزان خسارت ها نیز روز به روز در حال افزایش است.

قبادیان تصریح کرد: در کشت و صنعت نیشکر دهخدا تا چند روز قبل میزان خسارت‌ها کمتر بود، اما با نفوذ سیلاب ، میزان خسارت ها نیز افزایشی چند برابری پیدا کرد و به رقمی بین 1600 میلیارد تومان رسیده است.

معاون آموزش، پژوهش وفناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: بخشی از خسارت‌های ایجاد شده در اثر سیلاب به کشت و صنعت‌های نیشکر در حال حاضر مشخص نیست و به دلیل آب گرفتگی وسیع پنهان مانده است، از این رو باید منتظر ماند تا سیلاب فروکش کند تا بتوانیم میزان دقیق خسارت‌ها را برآورد کنیم.

وی با بیان اینکه دارایی و سرمایه اصلی کشت و صنعت‌ها مزارع نیشکر است، تصریح کرد: سرمایه‌گذاری‌های کلانی برای تبدیل زمین‌های شوره زار به زمین کشاورزی صورت گرفته و اکنون سیل تمامی این زیرساخت‌های کشاورزی را تخریب کرده است.

قبادیان با اشاره به نفوذ آب به تاسیسات و کارخانه‌های دو کشت و صنعت نیشکر گفت: در کشت و صنعت نیشکر دهخدا و سلمان فارسی، سیلاب علاوه بر خسارت به مزارع، تاسیسات و کارخانه‌ها را نیز در آب فرو برده و بخش صنعت نیز دچار خسارات زیادی شده است. در عین حال در کشت و صنعت حکیم فارابی نیز آب در حال نفوذ به مزارع نیشکر است.

وی اضافه کرد: با توجه به بازدیدهایی که از خسارت‌های وارده به کشت و صنعت‌های نیشکر انجام شد، تخمین شخصی من این است که بین 6 تا 7 هزار میلیارد تومان خسارت به پنج کشت و صنعت نیشکر خسارت وارد شده ‌و با توجه به اشتغال 20 هزار نفری در مجموعه شرکت توسعه نیشکر، باید به دنبال راه حلی برای کاهش خسارت ها در کمترین زمان باشیم.

وی همچنین گفت: جبران خسارت‌های وارده بر اثر سیل به تنهایی از توان دولت خارج است و همه ارکان نظام باید کمک کنند تا این خسارت‌ها جبران شود و یا به حداقل برسد.

قبادیان ادامه داد:برای جبران خسارت‌های سیل نیاز به بودجه کلانی است ، که پس از فروکش کردن سیلاب در خوزستان باید میزان خسارت به صورت کارشناسی محاسبه شود. تنها توصیه‌ای که دارم است که دانشگاه‌های کشور به کمک دولت بشتابند و راهکارهای علمی و عملی برای کاهش خسارت‌های سیل در کمترین زمان ارائه دهند.

به گزارش تسنیم، امروز معاون آموزش، پژوهش وفناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت به همراه رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان از کشت و صنعت‌های دعبل خزاعی، سلمان فارسی و فارابی که زیر آب ناشی از سیل قرار دارند، بازدید کردند.