کدخبر: ۲۸۰۶۵۱ لینک کوتاه

تورم مواد خوراکی در یک سال اخیر چند درصد بود؟

اقتصاد نیوز: مرکز آمار تغییرات یکساله قیمت مواد خوراکی را اعلام کرد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایبِنا، براساس اعلام مرکز آمار میانگین افزایش قیمت اقلام خوراکی در فروردین ۹۸ نسبت به فروردین ۹۷ برای ۱۰ دهک هزینه‌ای در کل کشور برابر ۸۵.۳ درصد بوده است.

آمارهای مرکز آمار از تورم فروردین ماه سال جاری حاکی از آن است که محدوده تغییرات تورم دوازده ماهه در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بین ٤١.٣ درصد برای دهک اول تا ٤٥.٩ درصد برای دهک دهم است.

بر این اساس شاخص تورم برای گروه خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات در دوازده ماه منتهی به فروردین ماه نسبت به دوره مشابه سال قبل ۴۴.۹ درصد بوده و همچنین قیمت اقلام خوراکی نسبت به ماه قبل یعنی اسفند ۹۷ برابر ۸.۸ درصد رشد داشته است.

همچنین تورم نقطه‌ای فروردین ۹۸ در بخش خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها بین ۷۹.۹ درصد برای دهک اول تا ۸۷.۹ درصد برای دهک دهم متغیر است، یعنی میانگین افزایش قیمت اقلام خوراکی در فروردین ۹۸ نسبت به فروردین ۹۷ برای ۱۰ دهک هزینه‌ای در کل کشور برابر ۸۵.۳ درصد بوده است.

در این میان بیشترین افزایش قیمت مربوط به سبزیجات و حبوبات با ۱۵۷ درصد رشد نسبت به ماه مشابه سال قبل بوده است. دخانیات با ۱۲۳.۴ درصد و گوشت قرمز و گوشت مرغ نیز با ۱۱۷ درصد افزایش قیمت در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. کمترین افزایش قیمت نیز مربوط به گروه نان و غلات بوده که ۲۹ درصد نسبت به فروردین ۹۷ گران شده است.

3114651

3114650

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند