کدخبر: ۲۸۱۷۹۰ لینک کوتاه

علت گران شدن تن ماهی مشخص شد

اقتصادنیوز: نایب رئیس هیات مدیره سندیکای صنایع کنسرو با بیان اینکه قیمت مواد اولیه تن ماهی را گران کرد، گفت: سازمان حمایت بین ۵۷ تا ۶۰ درصد مجوز افزایش قیمت صادر کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز؛ مسعود بختیاری در گفت‌وگو باخبرگزاری میزان درباره دلایل افزایش قیمت تن ماهی اظهار کرد: یک از مهم‌ترین مواد اولیه که ۷۰ تا ۸۰ درصد قیمت تمام شده را در این صنعت شامل می‌شود قیمت ماهی تن است.

وی با بیان اینکه ماهی تن به دو صورت از طریق صید داخل و از طریق واردات تامین می‌شود، گفت: صید داخل پاسخگوی پاسخ نیاز داخل نیست، بر این اساس سال گذشته از طریق وزارت جهادکشاورزی پیگیری کردیم که برای واردات، ارز دولتی اختصاص یابد که در نهایت از طریق این وزارتخانه موفق نشدیم، اما از طریق وزارت صنعت توانستیم برای یک مقطع زمانی ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات دریافت کنیم و توانستیم در سال ۹۷ قیمت‌ها را متعادل نگه داریم.

نایب رئیس هیات مدیره سندیکای صنایع تاکید کرد: سال گذشته علی رغم افزایش هزینه ها، تولیدکنندگان سود خود را کاهش دادند تا قیمت‌ها را افزایش ندهند و فشار به مصرف کنندگان وارد نشود.

بختیاری خاطرنشان کرد: در ابتدا امسال با افزایش ناگهانی قیمت ماهی صید داخل مواجه شدیم تا جای که با دخالت دلالان قیمت در یک روز ۱۵۰۰ تومان افزایش یافت و هر کیلوگرم ماهی تن اکنون به ۲۱ هزار تومان رسیده، این در حالی است که صیادان اعلام کردند افزایش قیمتی اعمال نکردند.

نایب رئیس هیات مدیره سندیکای صنایع کنسرو ادامه داد: شیلات به این موضوع وارد شده تا با صیادان به تعامل برسد که در پایان فصل تلاطمات بر بازار اثرگذار نشود.

وی با بیان اینکه ۳ راه پیش رو تولیدکنندگان قرار دارد، گفت: یا باید تولید را تعطیل کنیم یا کیفیت را کم کنیم یا با صیادان به توافق برسیم و اجازه ندهیم در پایان فصل تلاطمات بر بازار اثر بگذارد.

بختیاری با بیان اینکه در پایان فصل صید هستیم، گفت: اگر بتوانیم با صیادان توافق کنیم و قیمت در یک ثباتی باقی بماند تا حد زیادی فضای روانی شکسته خواهد شد البته دلالان در این وضعیت نقش آفرینی ویژه‌ای دارند.

نایب رئیس هیات مدیره سندیکای صنایع کنسرو خاطرنشان کرد: به جز قیمت ماهی، هزینه‌های دیگر مثل قیمت قوطی، درب، روغن و دستمزد نیز با افزایش روبه‌رو شده است که بر قیمت تمام شده اثر گذاشته است.

وی با بیان اینکه سازمان حمایت بر محصول تن ماهی نظارت دارد، اما بر قیمت ماهی نظارتی ندارد، باید با منشا این افزایش قیمت برخورد کرد،اظهار کرد: سال‌ها است که تعامل خوبی بین انجمن سندیکای صنایع کنسرو و سازمان حمایت برقرار است و جلسات متعددی با یکدیگر داریم.

بختیاری با بیان اینکه افزایش قیمت تن ماهی با مجوز سازمان حمایت صورت گرفته است تاکید کرد: متناسب با وزن آبکش محصول، سازمان حمایت بین ۵۷ تا ۶۰ درصد مجوز افزایش قیمت صادر کرده است.

نایب رئیس هیات مدیره سندیکای صنایع کنسرو تاکید کرد: این درصد افزایش مربوط به زمانی است که قیمت هر کیلوگرم ماهی تن ۱۷ تا ۱۸ هزار تومان بود در حالی که اکنون قیمت به ۲۱ هزار تومان و بیشتر رسیده است.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند